Budapešť - Dohoda premiéra Viktora Orbána s Ruskem o rozšíření jaderné elektrárny v Paksi je "pučem proti vlastnímu lidu". Na tiskové konferenci v Budapešti to řekl vůdce opozičních socialistů Attila Mesterházy. Opozice podle něj požádá, aby byla kvůli kontraktu svolána mimořádná parlamentní schůze.
Žádný odpovědný politik by podle Mesterházyho nemohl rozhodnout o jaderné strategii země sám bez konzultace s občany a experty. Rozšíření elektrárny by mělo být transparentní a měly by ho podpořit široké vrstvy společnosti, uvedl.
Ostře proti dohodě se vyslovila i menší opoziční strana s názvem Politika může být jiná. Ta kritizuje fakt, že na dostavbu elektrárny nebyl vypsán tendr.
Dohodu o rozšíření elektrárny podepsal v úterý v Rusku Orbán spolu s prezidentem Vladimirem Putinem. Projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (367 miliard Kč). Paks má nyní čtyři sovětské reaktory o celkovém výkonu kolem 2000 megawattů.
Orbánova vláda si vytyčila cíl rozšířením elektrárny zvýšit podíl jádra na domácí produkci elektrické energie ze 40 na 60 procent.
Mesterházy na tiskové konferenci prohlásil, že Orbán by měl Maďarům vysvětlit, jaké okolnosti a důvody podpis smlouvy doprovázely. Veškerá dokumentace by měla být zveřejněna. Vůdce socialistů připomněl, že sám Orbán v roce 2008 kritizoval energetické kontrakty, které tehdejší socialistická vláda uzavřela s Ruskem.
Dohodu Orbána s Putinem budou podle zpráv z Bruselu prověřovat experti Evropské komise. Mají rozhodnout, zda je v souladu s evropským právem.