Maďarská levice míří k dalšímu vítězství

Martin Novák Martin Novák
21. 3. 2006 0:00
Budapešť - Oficiální předvolební kampaň v Maďarsku začíná, volby budou už 9. dubna. Tamní politická scéna má s českou momentálně jedno společné: vzrušené diskuse o zdravotnictví.
Foto: Aktuálně.cz

Maďarské volby budou prvními z letošní série čtyř důležitých středoevropských hlasování. Následovat budou červnové volby v České republice a na Slovensku. Rakušané půjdou volit až v listopadu.

Zatímco Češi a Slováci zřejmě dají nejvíce hlasů opozičním stranám (ODS v České republice a straně Směr-sociální demokracie na Slovensku), v Maďarsku to tak nevypadá.

Socialisté zvítězili v roce 2002 a vše nasvědčuje tomu, že se jim za necelé tři týdny podaří vyhrát znovu. Před opoziční konzervativní stranou Fidesz si podle průzkumů udržují několikaprocentní náskok.

Známá budova maďarského parlamentu na břehu Dunaje.
Známá budova maďarského parlamentu na břehu Dunaje. | Foto: Aktuálně.cz

Fidesz vedený bývalým premiérem Viktorem Orbánem dělá vše pro zvrat. Konzervativci upustili od předchozího zdůrazňování údajných neúspěchů vlády socialistů (poukazovali hlavně na nezaměstnanost a nižší životní úroveň lidí) a chtějí podle vlastních slov vést pozitivní kampaň.

"Zaměříme se na to, že Maďarsko si zaslouží lepší vládu. Oslovíme voliče důrazem na snížení daní, tvorbu pracovních míst a rodinné hodnoty," řekl agentuře Reuters šéf Orbánova sekretariátu Tibor Navracsisc.

Kampaň bude ostrá

Očekává se přesto hodně ostrá kampaň. Premiér a šéf socialistů Ferenc Gyurcsány říká Maďarům, že jen volbou jeho strany volí klid, prosperitu a svobodu. Plány opozice na snížení daní považuje za ohrožení státních příjmů a začátek cesty k chudobě velké části obyvatel.

Premiér je příznivcem zavedení eura v Maďarsku, ale chce o tom uspořádat referendum. Uvedl to minulý týden v rozhovoru pro ekonomický deník Vilaggazdasag. Finanční analytici každopádně očekávají evropskou měnu v Maďarsku až kolem roku 2014.

Opozice: premiér je luxusní levičák

Politici z Fideszu nazývají čtyřiačtyřicetiletého milionáře Gyurcsányho "luxusním levičákem". Tvrdí, že jeho vláda umožnila zbohatnout síti lidí, kteří aktivně působili v komunistickém státním a stranickém aparátu před rokem 1990.

Nedávný výzkum ovšem došel k šokujícímu závěru. Třiadvacet procent oslovených Maďarů uvedlo, že považují léta strávená v komunismu za lepší dobu, než je ta současná.

Nadějí konzervativní opozice může být špatný výsledek středových Svobodných demokratů (SZDSZ), kteří jsou v koalici se socialisty. Průzkumy jim přisuzují šest procent odevzdaných hlasů.

Ferenc Gyurcsány.
Ferenc Gyurcsány. | Foto: Reuters

Pokud by nakonec nepřekročili pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu, měl by Orbán šanci vrátit se do premiérského křesla.

Poslední nadějí je pak přesvědčit ještě nerozhodnuté voliče.

"Nerozhodnutí lidé nemají rádi příliš negativní kampaň. Dávají přednost uvážlivějšímu, méně militatnímu stylu než kampani, kterou dosud Fidesz vedl," tvrdí šéf agentury Median pro výzkum veřejného mínění Endre Hann.

Emoce planou kolem letiště a nemocnic

Velké spory se vedou také o budoucnost budapešťského letiště Feryhegy. Současná vláda ho zprivatizovala prodejem britské společnosti BAA za 2,2 miliardy dolarů. Opozice slibuje, že pokud vyhraje volby, transakci zpětně zruší.

Jedním z hlavních předvolebních témat je zdravotnictví. Orbán říká, že zlepšení zdravotní péče dokonce bude jeho hlavní prioritou v premiérském úřadě.

Viktor Orbán
Viktor Orbán | Foto: Aktuálně.cz

Gyurcsány na mítinku ve městě Vác uvedl, že zdravotnictví nepomůže pouze další přísun peněz. Vyzval lékaře, zdravotní sestry a další pracovníky v oboru, aby sami hledali cestu ke zlepšení a aktivně se podíleli na reformách.

Fidesz předhazuje vládě, že nesplnila sliby o zlevnění některých léků. Podle ministra financí Jánose Kóky ale vzrostly během posledních let příjmy a poklesla nezaměstnanost.

V Maďarsku se v roce 2004 uskutečnilo referendum o privatizaci nemocnic. Téměř dvě třetiny účastníků referenda se vyslovily proti, ale kvůli nízké účasti bylo hlasování neplatné.

 

Právě se děje

Další zprávy