Budapešť - Nová maďarská ústava je terčem ostré kritiky z řad opozice i Evropské unie. Do sporů kolem ní teď navíc promluvil právník maďarského ústavního soudu György Kolláth.
Podle něj maďarští poslanci minulý týden schválili paskvil, protože návrh nového textu ústavy neobsahuje pasáž o tom, že nový dokument nahrazuje ústavou starou.
Od 1. ledna 2012 tak země bude v kuriózní situaci, protože začnou platit dvě ústavy. Ta nová, podepsaná v pondělí prezidentem Pálem Schmittem, a ta dosavadní, pocházející z roku 1949.
"Je to skandální odborný přešlap, bude nutné to v každém případě dořešit. Znamená to, že parlament musí už teď přistoupit k úpravě zákona o ústavě, kterou teprve nedávno přijal," uvedl soudce v deníku Népszabadság, ze kterého cituje agentura TASR.
Spory o text ústavy v posledních týdnech rozbouřily maďarskou politickou scénu. Opoziční socialisté se odmítli zúčastnit jednání o textu, protože podle nich návrh vznikal příliš rychle a vládní konzervativní strana Fidesz do ústavy vtělila nepřijatelné prvky.
Rovněž krajně pravicové opoziční seskupení Jobbik odmítlo na ústavě spolupracovat s odůvodněním, že vláda ignorovala jeho připomínky.
Nová ústava obsahuje slova jako Bůh, vlastenectví, národní hrdost, svatoštěpánská koruna, křesťanství, rodina, čest, národní hrdost či ochrana lidského plodu od okamžiku početí.
Konstatuje se v ní, že "členové maďarského národa na začátku nového tisíciletí s pocitem zodpovědnosti za všechny Maďary vyjadřují hrdost, že král Štěpán před tisíciletím založil maďarský stát a že jejich vlast se stala součástí křesťanské Evropy".
Socialisté text odmítli s tím, že je inspirovaný érou a symbolikou diktátora Miklóse Horthyho, za jehož vlády bylo Maďarsko několik let spojencem nacistického Německa.
Nová ústava také omezuje pravomoci ústavního soudu, zakotvuje udílení doživotních trestů vězení a mění název státu z Maďarské republiky na pouhé Maďarsko.
Dokument podle kritiků komplikuje možnost měnit některé zákony, například o daních nebo důchodech, protože jejich novelizace bude nyní ústavně podmíněna dvoutřetinovou většinou.