Maďaři znovu bojovali. 130 zraněných

rak, ag, rst
24. 10. 2006 11:58
Budapešť - Připomínka maďarské revoluce z roku 1956 se v Budapešti zvrhla v násili, osm lidí leží s těžkými zraněními v nemocnici. Uvnitř: GALERIE, GRAFIKA a VIDEO
Po padesáti letech tank opět v maďarských ulicích. Tohoto se zmocnili demonstranti a vyrazili proti policejním vozidlům
Po padesáti letech tank opět v maďarských ulicích. Tohoto se zmocnili demonstranti a vyrazili proti policejním vozidlům | Foto: Reuters

Oslavy, kterých se zůčastnily desítky hlav států včetně českého prezidenta Václava Klause, poznamenaly střety policie se stovkami demonstrantů proti současnému premiérovi Ferenci Gyurcsányovi.

Policie použila k jejich rozehnání střelbu gumovými projektily, vodní děla a slzný plyn.

Podle údajů maďarské záchranné služby bylo při střetech zraněno na 130 lidí, z toho osm těžce. V nemocnici muselo být ošetřeno celkem patnáct lidí. Zhruba stovku demonstrantů policie zadržela.

Prohlédněte si fotogalerii z dnešních nepokojů.

Šéf budapešťské policie Peter Gergény prohlásil, že jeho jednotky zasáhly přiměřeně a použily pouze nezbytné prostředky pro zklidnění demonstrantů.

Srážky trvaly od včerejšího odpoledne až do dnešních brzkých ranních hodin, kdy policie rozehnala posledních 300  demonstrantů, kteří se zabarikádovali na jednom z mostů přes Dunaj. Do sedmé hodiny ranní policisté zprovoznili všechny budapešťské komunikace

Zhruba 200 demonstrantů házelo na policisty lahve a kamení, k zatarasení přilehlé ulice použili autobus a snažili se policejní kordony prorazit nevyzbrojeným tankem z padesátých let.

Mezi zraněnými je podle agentury DPA také poslanec opoziční strany Fidesz Mariusz Revesz.

Premiér Gyurcsány znovu odmítl pod tlakem protestů odstoupit, když demonstranty označil za násilnickou menšinu. Vůdce opozičního Fideszu Viktor Orbán naopak prohlásil, že celá země stojí proti této "nelegitimní vládě".

"V Maďarsku máte situaci, kdy se hlavní opoziční strana nesmířila s porážkou ve volbách: Měli dvě volební kola a teď mají třetí na ulici. A to není dobré pro demokracii," řekl deníku Aktuálně.cz francouzský politolog Jacques Rupnik.

Podle agentur v pondělí vpodvečer mířily k parlamentu v centru Budapešti tisíce lidí. Prostor před ním byl kvůli oslavám uzavřen, radikálové ale prorazili bariéry a střetli se s policií. Část demonstrantů policie pozatýkala.

Oficiální oslavy se rozhodla bojkotovat maďarská opozice, která požaduje odstoupení vlády socialisty Ference Gyurcsánye kvůli jeho předvolebnímu lhaní o skutečném stavu země. Prezident Lászlo Solyom na oslavách vyzval k jednotě v zemi. Jak to bude těžké, se však ukázalo v průběhu připomínky povstání - někteří z pamětníků si odmítli s premiérem Gyurcsányem podat ruce.

"Sověti tehdy spáchali ten nejhorší podvod," říká poslední žijící vůdce povstání, generál Béla Kiraly, "Povstání poučilo svět o tom, že jejich systém je nepřátelský vůči lidským právům. Rok 1956 znamenal začátek bolševického konce."

Průběh i důsledky maďarského povstání si připomeňte v grafice.

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
 

 

 

Právě se děje

Další zprávy