"Dnes formálně ustavuji stranu Nagarik Šaktí (Občanská moc)," oznámil novinářům v Dháce bangladéšský ekonom, který loni coby zakladatel banky Gramín poskytující mikroúvěry znevýhodněným vrstvám obdržel Nobelovu cenu míru.
"Hlavním sloganem mé strany bude 'Bangladéši, vpřed!'" prohlásil Junus krátce předtím, než na čtyři dny zamířil do Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech.
Loňské Junusovo ocenění vítali nadšeně prakticky všichni Bangladéšané. Zda podobně vřele přijme veřejnost i jeho rozhodnutí zapojit se do politiky, je v tuto chvíli těžké předpovídat, píše agentura Reuters.
Do každé vesnice
Již před dvěmy týdny Junus v otevřeném dopise vyzval své spoluobčany, aby mu dali najevo, zda by měl novou politickou stranu ustavit. Jeho spolupracovníci tvrdí, že odezva byla "ohromně pozitivní", žádné statistické údaje ale neuvedli.
Junus, který tvrdí, že jej k vlastní politické aktivitě nutí především zkorumpovanost zbytku politické scény, se chce s novou stranou zúčastnit nadcházejících parlamentních voleb. Ty se původně měly uskutečnit už 22.ledna, byly však odloženy a v současné době není termín jejich konání znám.
"Okamžitě utvoříme výbory v každé vesnici s cílem propagovat tento nový projekt a zajistit mi v politice podporu," prohlásil už minulý víkend Junus, kterého mnozí vesničané považují za svého spasitele, neboť jim narozdíl od běžných bank poskytl nevelkou peněžní půjčku, která jim umožnila nastartovat drobnou živnost a vybřednout tak z bídy.
Politická scéna v rozpacích
"Nemohu dál zůstávat mimo politiku. Jsem odhodlán a nezáleží na tom, co o mně kdo říká," uvedl také laureát Nobelovy ceny s odkazem na některé méně než vstřícné reakce politických představitelů v Bangladéši.
Expremiérka a předsedkyně opoziční Ligy Awami (AL) šajch Hasína Vadžídová se nechala slyšet, že "náhlí nováčci v politice představují nebezpečný prvek a je na ně třeba hledět s podezřením".
Mudúd Ahmed, jeden z vůdců Bangladéšské národní strany (BNP) a bývalý ministr spravedlnosti ve vládě premiérky Bégam Chálidy Zijáové, byl sice o něco vstřícnější, ani on ale neskrýval rozpaky.
"Je v politice vítán. Přeji mu úspěch, ale osobně si myslím, že by udělal lépe, kdyby se do tohoto podniku nepouštěl," prohlásil Ahmed.
Volby se měly původně konat 22. ledna. Z důvodu pouličních násilností mezi přívrženci obou hlavních stran, při nichž zemřelo 45 lidí a stovky dalších byly zraněny, však bylo hlasování odloženo. V zemi byl zároveň vyhlášen výjimečný stav, který dosud trvá.