Vídeň - Nový záměr rakouské ministryně vnitra Marie Fekterové připomíná film Stevena Spielberga Minority Report.
Ministryně však narozdíl od filmového scénáře po rakouských kriminalistech nevyžaduje, aby trestné činy předpovídali za pomoci jasnovidců.
Měli by využívat databázi postupně shromažďovaných informací, které by při včasné analýze mohly kriminalisty upozornit, že pravděpodobnost spáchání trestného činu u osoby XY stoupla.
Záměr má již své kritiky. "Stane se Rakousko policejním státem?" ptají se. Na pováženou je podle nich zejména sběr informací bez předem jasného cíle.
Franz Lang ze Spolkového úřadu vyšetřování řekl pro deník Die Presse: "Doufáme, že se nám podaří spolupracovat s lidmi určitých profesí. S jejich pomocí bychom pak shromažďovali informace, které by nám napomáhaly včas rozeznat některá nebezpečí."
"Lidmi určitých profesí" jsou míněni zejména učitelé, lékaři či sportovní trenéři. Spolupráci by prý kriminalisté chtěli navázat také se sousedy určitých osob.
Na základě shromážděných informací by pak kriminalisté a další odborníci (např. psychologové) vyvinuli předpovídací modely.
Školy, úřady a lékařská zařízení by také měly být podle plánu ministryně lépe propojeny. Často se totiž stává, že oběti násilných činů nebo zneužívání záměrně mění lékaře, nemocnice či školy, které navštěvují. Nechtějí, případně nesmí pachatele prozradit tím, že by vzbudily podezření.
Podle Franze Langa by takto šlo předcházet i trestným činům mladistvých. Pokud by došlo k informačnímu propojení jednotlivých institucí, bylo by možné například o žákovi se špatným prospěchem zjistit i jiné informace a udělat si tak komplexní obrázek.