Brusel - Belgická policie pátrá po strůjcích jedné z největších krádeží diamantů v historii.
Osm ozbrojených mužů v pondělí večer ukradlo z bruselského mezinárodního letiště drahé kameny za desítky milionů dolarů. Vše jim přitom zabralo pár minut.
Lupiči ve dvou autech podle prokuratury nejprve prostříhali bezpečnostní plot letiště. V převlečení za policisty přijeli k dodávce bezpečnostní služby Brink's, z níž byly drahé kameny překládány do letadla švýcarských aerolinek Helvetic Airways.
S automatickými zbraněmi v rukou ochranku přinutili k vydání 120 balíčků, které obsahovaly především diamanty.
"Nepadly žádné výstřely, nikdo nebyl zraněn. Během mžiku přijeli, vynutili si kameny a stejným otvorem v plotu odjeli do tmy," citovala agentura AP mluvčí prokuratury Anju Bijnensovou.
Nikdo nic neviděl
"Byli skvěle připraveni," citovala agentura Reuters její kolegyni Ine Van Wymerschovou. "Ačkoliv v letadle byli cestující, nikdo nic neviděl."
Ohořelý vrak jednoho z aut policie později objevila nedaleko letiště. Po lupičích pátrá zatím marně.
Podle Caroline De Wolfové z Antverpského světového diamantového centra (AWDC) byly zcizeny kameny za asi 50 milionů dolarů (v přepočtu kolem 950 milionů korun). "Je zřejmé, že se bavíme o obrovské sumě," řekla televizi VRT.
"Jde především o nebroušené diamanty z Antverp směřující do Curychu," dodala.
Diamanty jsou věčné:
Deset minut, víc ne
Okamžitě poté, co policie zveřejnila informace o loupeži, se začalo spekulovat o nedostatečných bezpečnostních opatřeních.
Mluvčí letiště Jan Van Der Crujsse ale něco takového odmítá, byť nedokázal zodpovědět otázku, jak mohlo dojít k narušení bezpečnostního perimetru. "Celá akce trvala jen asi deset minut," řekl novinářům.
K incidentu se prozatím odmítají vyjádřit i aerolinky. Agentura AP upozorňuje, že by je loupež mohla přijít draho, jelikož není vyloučeno, že zásilku zhruba deseti kilogramů drahých kamenů pojistily samy.
K tomu dochází poměrně často, jelikož letecký transport diamantů je považován za nejbezpečnější, tudíž je relativně levné i jeho pojištění, které mnohdy poskytují sami přepravci.
Na rozdíl od vlaku či automobilu totiž nehrozí, že bude stroj přepaden během cesty. Krizovými okamžiky jsou pouze nakládka a vykládka.