Minsk - Bělorusko vybuduje jednotky domobrany o síle 120.000 mužů. Oznámil to minský tisk s odvoláním na výsledky porady u prezidenta země Alexandra Lukašenka. Velení nových jednotek bude svěřeno gubernátorům, z nichž šesti už prezident přiznal generálské hodnosti.
Kromě pravidelné armády o síle 73.000 mužů tak bude mít Bělorusko další ozbrojený sbor, který má podle místního tisku dbát na "zachování stability země". Lukašenko v projevu na poradě varoval, že Bělorusko může čelit "těžkým dobám", a boj proti destabilizaci proto nabývá zásadního významu.
Lukašenka "vyděsila" "Libye
Prezident neupřesnil zdroj svých obav, nicméně za příklad kritické destabilizace označil situaci v Libyi. "Krvavé konflikty (v arabských zemích) neutichají. Pod hesly o demokracii hynou tisíce lidí, dochází k neuvěřitelně krutým teroristickým akcím," prohlásil Lukašenko.
Za jednu z nich označil osud bývalého libyjského vládce Muammara Kaddáfího. Za jeho smrt podle běloruského prezidenta mohou komanda NATO.
"Vysmívali se jeho utrpení, stříleli po něm, zraněného dobíjeli, kroutili mu rukama a hlavou a nakonec ho umučili. Chovali se hůř, než svého času fašisti," řekl prezident.
V pozdějším projevu na střelnici u města Hrodno Lukašenko obvinil Západ, že se snaží situaci v Bělorusku "rozkolísat". Západní státy podle něj na Bělorusko vyvíjejí hospodářský, diplomatický a politický nátlak a uchýlily se i k informační válce. Využívají k tomu rozhlasové vysílání, internet a speciálně vytvářené televizní kanály, do nichž prý investují ohromné sumy.
"Jsme svědky rychlého rozšiřování NATO a budování vojenské infrastruktury na západ a na sever od naší země," řekl prezident. Cílem je podle něj vyvolat v Bělorusku revoluci a zničit běloruské ústavní zřízení.