Gibraltar - Spor, který v červnu vzplál mezi španělskými úřady a americkými lovci pokladů, neutichá. Americkou expedici Odysea tento týden zadržely posádky člunů španělské národní gardy a v přístavu v Algeciras důkladně prohledaly.
Španělským úřadům se nelíbí, že soukromá firma Odyssey Marine Explorations bez jakékoholiv povolení prohledává dno moří a vyváží archeologické památky na druhou stranu Atlantického oceánu. Ve Španělsku se lovci pokladů přirovnávají k pirátům, píše britská BBC.
Madrid: Jde o historii, nikoliv obchod
"Dostali jsme se do situace, kdy americká firma pracuje ve Středozemním moři a systematicky ničí archeologické památky, převáží je do USA a obchoduje s nimi," nechal se slyšet právník španělské vlády, Američan Jim Goold.
Tentokrát jde o osud Černé labutě, na jejíž palubě se měly nacházet mince a zlato v hodnotě 500 milionů dolarů.
Americký dobrodruh Greg Stem, který lodi Odysseus Explorer velí, nehodlá sdělit místo nálezu. Dodává však, že jde o místo v mezinárodních vodách.
A co Sussex?
Totéž tvrdí také o trojstěžníku Sussex, který byl u španělských břehů objeven loni v květnu. Historici si ho cení na čtyři miliardy eur.
Miliardový poklad leží u Gibraltaru - ČTĚTE ZDE
O potopení Sussexu z roku 1694 se Stem dočetl v historických materiálech před dvanácti lety. Loni jeho moderně vybavená loď Odyssey Explorer v hloubce 900 metrů pod hladinou největší poklad všech dob - trojstěžník Sussex - objevila.
Po dohodě s Velkou Británii by měl být ze dna oceánu vytažen. Rozhodne ale až soud, na který se Španělsko obrátilo.
Největší katastrofa všech dob
Potopení Sussexu patří mezi největší katastrofy námořní historie. V momentě, kdy 19. února 1694 loď klesla ke dnu, bylo na její palubě v dřevěných boxech zlato a mince v hodnotě milionu liber šterlinků.
Náklad, který mohl změnit evropskou historii, směřoval od anglického krále Viléma III. Oranžského k žoldákům, kteří měli zachránit ostrovní říši v boji proti Francii. Anglická naděje na porážku francouzského krále Ludvíka XIV. tak vzala za své nedaleko Gibraltaru.