Jde o první volby do sněmovny od vstupu této pobaltské republiky do EU v roce 2004. Největší šance dávali analytici současné středopravé a proevropské vládní koalici premiéra Aigarse Kalvítise. A s největší pravděpodobností se nespletli.
Ústřední volební komise v neděli brzo ráno oznámila, že po sečtení hlasovacích lístků z 970 volebních místností z celkového počtu 1006 míst získala Kalvítisova Lidová strana a její koaliční partneři ze sdružení Zelených a Rolníků a rovněž První lotyšská strana dohromady 44,86 procenta hlasů.
Oficiální výsledky mají být oznámeny v průběhu neděle.
Premiér už slaví
Dosavadní čísla znamenají zhruba 45 křesel ve stočlenném parlamentu, což by umožnilo snadno zformovat s jednou z menších stran většinovou vládu. Horkým kandidátem podle analytiků je Nová éra, která má podle odhadů získat asi 14,6 procenta.
Mohla by tak pokračovat v započaté proevropské politice, včetně toho, že by bylo euro zavedeno v nejbližším možném termínu.
"Je vidět, že lidé podpořili stávající vládu," pochvaloval si premiér hned po uzavření volebních místností a poté, co jeho šance potvrdily i volební odhady.
Znovuzvolení staré vlády by znamenalo historický moment pro pobalstkou zemi. Žádnému kabinetu se nepodařilo obhájit předešlé volební vítězství. Průměrná vláda tu má navíc životnost něco málo přes jeden rok.
Účast byla vysoká
Vzhledem k tomu, že pršelo, čekali analytici vysokou volební účast. Ta by se mohla vyhoupnout až na 70 procent.
"Špatné počasí v této zemi obvykle znamená dobrou volební účast, protože lidi nikam nejezdí a nepracují na zahrádkách," řekl agentuře Reuters místní politolog Karlis Streips.
Poslední odhady účasti ze čtvrté hodiny, které dává k dispozici volební komise, hovoří o tom, že svůj hlas už odevzdala zhruba polovina z 1,4 registrovaných voličů.
K volbám je zaregistrováno 19 politických subjektů, které reprezentují asi 40 stran, a 1025 kandidátů. Poslanci jsou voleni na čtyři roky systémem poměrného zastoupení. Ve zhruba dvouapůlmilionovém Lotyšsku má volební právo 1,4 milionu obyvatel.
Lotyšsko patří mezi jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v EU, nicméně kvůli rostoucí inflaci (loni 6,9 procenta) země zřejmě promešká termín přijetí eura v roce 2008.
Pro současnou vládu je nejdůležitější prioritou udržet hospodářský růst, problémem však stále zůstává vysoká nezaměstnanost a chudoba v některých regionech.