Čtyřhvězdičková důstojnice boří hranice. Jako první žena povelí vzdušné obraně Spojených států

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
13. 5. 2016 13:54
Sedmapadesátiletá Lori Robinsonová přebírá zodpovědnost za Severní velitelství sídlící ve státě Colorado, které má na starosti obranu amerického území. Současně se tak dostává i do čela Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), v němž Washington spolupracuje s Kanadou. Čtyřhvězdičková důstojnice - jedna ze dvou v americkém letectvu - má se vzdušnými silami provázaný celý svůj život. Její otec sloužil jako pilot ve vietnamské válce, ona sama se za letce vdala a její dcera zemřela během leteckého výcviku. Poslední dva roky Robinsonová velela americkým vzdušným silám v Tichomoří.
Generál Lori Robinsonová.
Generál Lori Robinsonová. | Foto: Wikimedia Commons/U.S. Air Force

Washington - Ženy v amerických ozbrojených silách překonaly další milník. Lori J. Robinsonová s hodností čtyřhvězdičkového generála se v pátek jako vůbec první žena v historii ujímá velení nad jedním z hlavních amerických bojových velitelství.

V řadách letectva USA je přitom v tuto chvíli v aktivní službě kromě ní samotné už jen jedna žena, která se na rameni pyšní stejným počtem hvězd.

Sedmapadesátiletá Robinsonová přebírá zodpovědnost za Severní velitelství USA (U.S. Northern Command - pozn. red.), sídlící na Petersonově letecké základně v Colorado Springs ve státě Colorado.

Centrála, která vznikla krátce po teroristických útocích v roce 2001, spadá mezi osm tzv. jednotných bojových velitelství USA. Jejím úkolem je obrana amerického území. Zároveň poskytuje pomoc i civilním úřadům v případě mimořádných událostí.

Třicet čtyři let ve službě

Díky nové pozici se Robinsonová současně dostává i do čela Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), na kterém se Washington podílí s Kanadou. NORAD zajišťuje obranu severoamerického kontinentu - poskytuje zejména varování před případným útokem ze vzduchu.

Časopis Time čtyřhvězdičkovou důstojnici v dubnu zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí za rok 2016. Její nová pozice podle listu "každé důstojnici jasně ukazuje, že vrcholné role jsou nyní ženám otevřeny," uvedl server Military Times.

(text pokračuje pod tweetem)

Robinsonová k letectvu nastoupila v roce 1982. Poslední dva roky velela americkým vzdušným silám v Tichomoří. Její jmenování do této pozice v roce 2014 vzbudilo v armádních řadách rozruch. Ačkoli má Robinsonová za sebou stovky hodin ve vzduchu, není pilotem z povolání – sloužila jako tzv. air battle manager a taktik.

V čele pacifických sil měla Robinsonová na starosti území rozprostírající se přes více než polovinu zeměkoule. "Pracujete s mnoha zeměmi, mnoha vzdušnými silami v Pacifiku, Čína je jednou z nich," cituje agentura AP generálmajora Darrylla Wonga. "Musela se učit hodně rychle."

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

S letectvem je provázaná celá její rodina

Čtyřhvězdičková důstojnice má se vzdušnými silami provázaný celý svůj život. Její otec sloužil jako pilot ve vietnamské válce. "Vzhlížela jsem ke svému otci celý svůj život," přiznala v dubnu v senátu Kongresu.

Za letce se Robinsonová také vdala. Jejím manželem je David Robinson, nyní dvouhvězdičkový generál ve výslužbě, někdejší pilot předváděcí letky Thunderbirds.

Letectvo jí ale také mnoho vzalo. Její dcera, podporučice Taryn Ashley Robinsonová, před deseti lety zemřela na následky nehody při výcviku. Nebylo jí ani 23 let.

Žena s velkým rozhledem

Lidé z jejího okolí Lori Robinsonovou popisují jako člověka zastupujícího novou generaci vůdců, uvedla agentura AP. Roli letectva dokáže chápat v širším slova smyslu a nahlíží na něj i z pohledu kybernetické bezpečnosti, nových technologií a možností ve vesmíru.

"Gen. Robinsonová tuto změnu reflektuje tak jako nic jiného. Má schopnost posbírat mnoho kousků skládačky a ze strategického hlediska je poskládat dohromady," řekla na její adresu plukovnice ve výslužbě Maria Carlová.

Generálmajor Darryll Wong ji popisuje jako ženu, která je silným vůdcem, ale dokáže i soucítit. "Řadovým členům to hodně napoví."

Jednotných bojových velitelství, mezi které patří i to Severní, je celkem osm. Jsou rozdělené podle geografické příslušnosti nebo své specializované role. Kombinují přitom prvky z více odvětví amerických ozbrojených sil – tedy armády, námořnictva, letectva či námořní pěchoty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy