Londýn - Londýnská Královská akademie umění připravila výjimečnou expozici s názvem Skutečný van Gogh - umělec a jeho dopisy, která návštěvníkům nabídne pětašedesát maleb, třicet kreseb a pětatřicet originálů Goghovy soukromé korespondence. Ta odhaluje nejen skici k některým vystaveným dílům, ale i umělcův vnitřní svět.
Největší výstavu, kterou za posledních čtyřicet let Londýn zažije, zahájí v sobotu Goghovi příbuzní. Pro Josien van Goghovou, pravnučku Goghova bratra Thea, kterému byla adresována většina dopisů, je tato výstava velice významná, píše britský zpravodajský server BBC.
"Kombinace osobní korespondence s těmi obrazy, je prostě úžasná," řekla van Goghová, která je zároveň předsedkyní Nadace Vincenta van Gogha.
"Dopisy nám o van Goghovi prozradí téměř všechno. Ve svých dopisech je naštvaný, šťastný, smutný. Hovoří o počasí, věcech, které vidí, lidech, které potkává. Díky tomu má každý možnost Gogha velice dobře poznat," dodala.
Pro dalšího příbuzného - Willema Gogha - bylo vyrůstání po boku umělcových děl "naprosto normální" součástí života.
"Velmi dobře si uvědomuji, že kdybych navštívil dům svých přátel a na stěně jim visela reprodukce obrazu ´Slunečnic´, ihned mě napadlo, že to vytvořil můj příbuzný," podotkl Willem Gogh.
"Když zestárnete, oceňujete fakt, že byl tak výjimečný a neobyčejný, ještě daleko více. Když se dívám na jeho obrazy, bere mi to dech. Některé věci tady na výstavě vidím poprvé v životě," dodal.
"Van Gogh je jednoznačně neobyčejně známým malířem. Neví se ale, že byl i talentovaným spisovatelem a plodným pisatelem dopisů," řekla kurátorka výstavy Ann Dumasová.
"Dopisy odhalují mnoho. Gogh psal velice detailně o jednotlivých dílech a často dopisy doplňoval skicami děl, které právě dokončoval. To aby měl adresát dopisu - většinou jeho bratr Theo - představu o tom, co umělec právě vytvořil," dodala Dumasová.
Na výstavě si lze prohlédnout, jak se skica - změť čar - proměnila v obraz plný barev, a jak umělec dílo viděl a vnímal. Podle jejích slov korespondence odhaluje jinou tvář slavného malíře, která je odlišná od té notoricky známé představy o bláznivém muži, který si uřízl ucho nebo se v sedmatřiceti letech zastřelil.
I když jsou tato fakta pravdivá, z dopisů navíc vyplývá, že to byl také člověk "přemýšlivý, všímavý, velice vzdělaný a že byl vášnivým čtenářem", doplnila mozaiku jeho osobnosti Dumasová.
Cílem výstavy je tedy spíše poodhalit van Gogha jako osobu a malíře v jednom, obyčejně neobyčejného umělce a nikoli pouze prezentovat jeho tvorbu. Dozvíme se tak, že se malíř nezabýval jen tím, jak kreslit a malovat, ale také jestli prozradit příteli, že objevil nový druh tužky nebo že maluje se štětci z Paříže.
Britský list The Daily Telegraph označil výstavu za výjimečnou, neboť nám malíř sám ukazuje svými vlastními slovy, jak se máme na jeho obrazy dívat a co na nich skutečně je. Předejdeme tak klamné situaci, do které nás dostala naše vlastní představivost.
Obrazy a dopisy Vincenta Van Gogha budou v Londýně k vidění do 18. dubna.