Praha - Před dvěma týdny začal Londýn na Trafalgarském náměstí slavnostně odpočítávat tři sta šedesát pět dní do očekávaných olympijských her.
Teď mají ale Britové co dělat, aby rozehnali dým valící se z okrajových čtvrtí své rozbouřené metropole. A zároveň i obavy z toho, zda poskytnou sportovní slavnosti bezpečné kulisy.
V těchto dnech se shodou okolností v Londýně koná slet šéfů národních olympijských misí, jejichž sportovci budou za rok soutěžit o medaile z londýnských her. Na místě jsou i čeští olympijští funkcionáři.
Slet olympioniků v dýmu
"V úterý večer nás předseda organizačního výboru Sebastian Coe ujistil, že se udělá vše pro to, aby byla bezpečnost zajištěna," řekl Aktuálně.cz František Dvořák, který Česko na významné olympijské akci v Londýně zastupuje. Celkem v těchto dnech Británie hostí zástupce 205 olympijských výprav.
Britští komentátoři teď upozorňují na to, že obrázky z hořícího města poškozují pověst Londýna vzhledem k olympiádě v ten nejméně vhodný čas.
V Londýně také začaly probíhat první testovací soutěže, například v plážovém volejbale. Hříště z písku leží přímo v srdci britského politického života, v ulici Whitehall, nedaleko parlamentu, premiérského sídla v Downing Street a Buckinghamského paláce.
Policejní vozy v ulicích
Podle Dvořáka výpravu do Londýna, kde se finalizují organizační záležitosti, nepokoje nepoznamenaly. "Pohybujeme se hodně v centru, přesto jsou v ulicích vidět kolony policejních vozů s houkačkami," popsal situaci z bouřlivé metropole olympijský funkcionář.
Výprava také obchází jednotlivá sportoviště rozesetá po Londýně. Některá z nich přitom leží v blízkosti ohnisek nepokojů a rabování.
Platí to například o hlavním olympijském centru v Londýně, o olympijském parku, kde bude hlavní stadion a dalších několik klíčových sportovišť. Ten leží ve východní části města i na území čtvrti Hackney, jen několik kilometrů od míst, kudy se zprvu za přihlížení policie proháněli vandalové.
"Sportoviště jsou připravená, vandalismus se jich nedotkl," dodal Dvořák.
Na teror připraveni
Poklidný průběh her slíbil sportovcům i starosta světového velkoměsta Boris Johnson.
"Doufám, že lidé si užijí fantastické hry, bez ohledu na to, co se stalo v Londýně za uplynulých nocí," řekl Johnson v úterý. Vyjádření důvěry v britské organizátory co se týče bezpečnosti her vyjádřili i představitelé Mezinárodního olympijského výboru.
Vandalům se přitom podařilo zrušit i přátelské fotbalové utkání anglické reprezentace s Nizozemím, který se měl konat na dalším olympijském sportovišti, na stadionu ve Wembley.
"Není pochyb o tom, že toto jsou špatné dny plné obav pro olympijské organizátory v Londýně," řekl deníku New York Times Tony Travers, profesor z prestižní londýnské univerzity London School of Economics, který se zabývá dopady her na město.
"Plánovali, jak ochránit Londýn před konvenčním terorismem. A byl bych překvapen, kdyby občanské nepokoje v ulicích byly vysoko na seznamu možných bezpečnosntích rizik," dodal.
Londýnské hry přitom neprovázejí bezpečnostní obavy poprvé. Den poté, co byly v roce 2005 hry přiklepnuty Londýnu, zažila tato světová metropole krvavý teroristický útok. Při bombovém atentátu v metru i povrchové dopravě zahynulo 52 lidí.