Britové jsou v šoku. Kdy to peklo skončí? ptají se

Petr Jemelka Petr Jemelka, Tereza Šídlová, Eliška Morochovičová
9. 8. 2011 16:55
Češky žijící v Londýně popsaly Aktuálně.cz situaci v neklidném městě
Škoda půjde do milionů liber.
Škoda půjde do milionů liber. | Foto: Reuters

Londýn - Velká Británie je v šoku. Poklidná demonstrace, kterou před třemi dny v severolondýnské čtvrti Tottenham uspořádali rodiče 29letého muže zastřeleného za dosud nevyjasněných okolností policií přerostla v krvavé pouliční nepokoje.

Britové se teď ptají, kde se v jejich sousedech vzalo tolik hněvu. A kdy už "londýnské peklo" konečně skončí.

"Bydlím asi dvacet minut od (londýnské městské části) Hackney, slyšela jsem v noci helikoptéry. Létaly jedna za druhou," řekla Aktuálně.cz Ivana Kottasová, novinářka žijící v Londýně. "Ráno jsem se byla podívat v Peckhamu. Všude jsou střepy, obchody vymlácené, na zemi se válejí flašky a kameny."

Ráno už byl podle ní sice v Peckhamu klid, ještě v noci ale ulice vypadaly jako válečná zóna.

"V noci policisté lidem nedoporučovali vycházet. Z míst nepokojů odjížděli i novináři, protože útočníci napadli i je. Provoz hromadné dopravy byl omezen. Nadzemní dráha v místech nepokojů nezastavovala, ani autobusy," popsala Kottasová.

Jak to v londýnské čtvrti Peckham vypadalo v noci, vylíčil pro BBC jeden z Londýňanů, který zažil násilnosti přímo v městském autobuse.

"Jel jsem v autobuse, když najednou nějaký muž začal řvát, že už zapalují i Peckham. Všichni se najednou hrnuli ke dveřím. Když jsme se dostali ven, začali na nás ale házet cihly a autobus zapálili. Viděl jsem, jak autobus hoří, valil se z něj černý kouř a kolem pobíhali vyděšení lidé," vzpomíná John Adderley z jižního Londýna.

"Všichni se ptali, co se to děje. Peckham je poklidná čtvrť s dobrým komunitním duchem," dodal.

Ničí, co přijde pod ruku

Podle Kottasové ale nejde o násilí vyvolané napětím mezi etniky.

"Jsou to chudé čtvrti s vysokou nezaměstnaností, kde žijí menšiny, ale nevidím v tom etnický podtext. Nepůsobí to stejným dojmem jako nepokoje v přistěhovaleckých čtvrtích v Paříži. Už podle toho, jaké obchody rabují: Burger King, sázkařské obchody a prodejny bot. Jde o velmi mladé lidi," dodala.

To ostatně potvrzují i výpovědi dalších obyvatel britské metropole. Kromě rozezlených dospělých ulicemi pobíhají také tlupy nezletilých násilníků. Z rozbitých výloh odnášejí především elektroniku, ale i další cennosti.

"Projížděl jsem autem předměstím Ealing a najednou jsem to uviděl. Vypadalo to, jako bych projížděl válečnou zónou. Za celý svůj život jsem nic podobného neviděl. Po Haven Green šla skupina asi třiceti maskovaných mladíků, kteří zrovna cihlami demolovali výlohu květinářství."

Co dělá policie, ptají se lidé

"Měl jsem malou rodinnou firmu a vůbec nechápu, proč mi tohle udělali," smutní Nick Shaw, další Londýňan, který se štěstím unikl z hořícího domu, jenž byl zároveň sídlem jeho firmy.

Někteří podnikatelé se zlobí na policii, že rabování a demolování jejich obchodů nedokáže zabránit.

"Policisté přišli a řekli nám, ať zavřeme a odejdeme. Zůstat prý můžeme jen na vlastní riziko. A já se ptám: Co tedy vlastně policie dělá?" zlobí se obchodník Mustak ze čtvrti Stratford ve východním Londýně.

Někdy se ale násilníci přiženou tak rychle, že prodavači stěží stačí utíkat.

"Přiběhl chlap z ochranky a povídá, že se demonstranti rychle blíží a abych utekl, dokud můžu. Propukla naprostá panika. Po ulicích pobíhali vyděšení lidé," popisuje Leah z Winchmore Hill.

Klid není ani v severním Londýně. "Nepokoje jsem přímo neviděla, ale že se něco děje, je tu znát. U stanice metra Wood Green je uzavřený jeden pruh silnice a autobusy jsou odkloněny. Pořád tu ale projíždějí policejní auta a sanitky, viděla jsem i policejní razii v jednom z nedalekých domů. Také obchody zavírají dřív. Pracuji v hotelu a v pondělí večer k nám přicházelo spoustu lidí, kteří se nemohli dostat domů. Na noc jsme zajistili všechny dveře, ale nic se nestalo," řekla Aktuálně.cz studentka žijící v Londýně Daniela Hanousková.

 

Právě se děje

Další zprávy