Londýn odhalil sochu Gándhího. Stojí kousek od Churchilla

ČTK ČTK
14. 3. 2015 14:09
Socha před britským parlamentem je odhalena u příležitosti stého výročí návratu Gándhího z Afriky, aby zahájil boj za samostatnost Indie.
Foto: Reuters

Londýn - Sochu vůdce hnutí za nezávislost Indie na Británii Mahátmy Gándhího odhalili v centru Londýna. Na prestižním Parlamentním náměstí ve Westminsteru se hrdina nenásilného odporu proti britské nadvládě ocitl mezi sochami dalších významných osobností, včetně Winstona Churchilla, který Gándhího neměl příliš v lásce.

Bronzovou sochu stojícího vůdce pasivního odporu Indů proti koloniální nadvládě v nadživotní velikosti 2,7 metru odhalil indický ministr financí a obrany Árun Džaitlej. Dílo vychází z fotografie z roku 1931, na níž Gándhí stojí před rezidencí britských ministerských předsedů v Downing street 10.

"Tato socha je velkolepý hold jedné z nejvýraznějších postav v historii světové politiky a umístěním (sochy) na toto slavné náměstí dáváme Mahátmovi Gándhímu věčný domov v naší zemi," pronesl britský premiér David Cameron, který se slavnosti také zúčastnil. "Mnohá jeho učení mají dnes stejnou sílu, jakou měla, když s nimi přišel poprvé," dodal.

Někdejší britský ministerský předseda Churchill, který se snažil nezávislosti Indie zabránit, měl pro Gándhího a jeho cíle jen slova pohrdání. Nicméně sedmá největší a druhá nejlidnatější země světa se svrchovanosti v roce 1947 dočkala.

Přátelství Indie a Británie je Gándhího odkazem

I díky Gándhího politice pasivního odporu jsou podle názoru politiků po téměř sedmdesáti letech, které od té doby uplynuly, vztahy obou zemí pevné a Londýn i Dillí usilují o prohloubení ekonomické spolupráce.

Socha byla před britským parlamentem odhalena u příležitosti 100. výročí návratu Gándhího z Jižní Afriky, aby zahájil boj za samostatnost Indie.

"Jde o významný historický moment oslavující pevné pouto mezi našimi zeměmi. Indie a Británie sdílejí stejné hodnoty a jsou rovnocennými partnery. Toto trvalé přátelství je jedním z mnoha odkazů Gándhího," zdůraznil při odhalení sochy ministr Džaitlej.

 

Právě se děje

Další zprávy