Londýn - Země Evropské unie se v posledních letech úmyslně vyhýbaly kontaktům s libanonským hnutím Hizballáh.
Jako první mění dosavadní politiku Velká Británie. Oznámila, že zahájila "dialog" s politickým křídlem Hizballáhu, zatímco ozbrojené křídlo dál figuruje na londýnském seznamu zapovězených organizací.
Změnu potvrdilo britské ministerstvo zahraničí. Zdůvodnilo ji mimo jiné tím, že od července je hnutí součástí široké vládní koalice v Libanonu a především je třeba zajistit klid a stabilitu v této zemi.
"Naším cílem je přimět Hizballáh k tomu, aby zanechal násilí a stal se konstruktivní, demokratickou politickou silou v Libanonu," uvádí se v prohlášení ministerstva.
Mluvčí Hizballáhu rozhodnutí uvítal jako pozitivní krok správným směrem.
V Bejrútu se už odehrálo setkání britských poslanců a jejich libanonských kolegů, kterému byli přítomni i jeden zákonodárce Hizballáhu a britský velvyslanec.
Z britské strany se jednalo o delegaci poslanců z opoziční Konzervativní strany, která je přitom tradičně více nakloněna Izraeli než nyní vládnoucí labouristé.
Hizballáh má čtrnáct poslanců v libanonském parlamentu a ve vládě jednoho ministra. Na základě dohody však mají všechny vlivné politické síly v Libanonu právo vetovat zásadní rozhodnutí vlády.
Libanonští šíitští radikálové jsou v regionu nejbližšími spojenci Íránu a v létě roku 2006 svedli více než měsíc trvající válku s izraelskou armádou.
Zahynulo při ní 1200 Libanonců a 129 Izraelců. Konflikt nastartoval Hizballáh přepadením tří izraelských vojáků na hranici mezi oběma zeměmi.
Spojené státy a Izrael nerozlišují mezi vojenskou a politickou částí hnutí. Považují je kompletně za teroristickou organizaci.
Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor podle očekávání nad britským krokem neprojevil velkou radost.
"Tato organizace představuje vážné nebezpečí pro jakékoliv rozumné a mírové uspořádání v regionu. Každý, komu jde o mír, by se měl držet dále od těchto nečestných lidí," citovala Palmora agentura AP.
Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh se zřídkakdy objevuje na veřejnosti a pokud musí, většinou hovoří za neprůstřelným sklem. Obává se, že se jej Izraelci pokoušejí zlikvidovat.
V minulosti už se Nasralláh setkal například s generálním tajemníkem OSN Kofim Annanen a na recepci během svého pobytu v Bejrútu jej pozval i bývalý francouzský prezident Jacques Chirac.