Tokio/Vancouver - Víc než rok brázdila bez posádky Tichý oceán. Teď - dvanáct měsíců po ničivé vlně tsunami, která spláchla její domovský přístav - doplula japonská rybářská loď k pobřeží Kanady.
Loď, původně sloužící k lovu olihní, kotvila 11. března 2011 u břehu v japonské prefektuře Aomori. Tsunami ji utrhla a odnesla na širé moře.
Než doplula na druhý konec Atlantiku, změnila se v rezavý vrak. U břehů Britské Kolumbie "loď duchů" objevila kanadská letecká námořní hlídka.
Čtyřicet pět metrů dlouhý vrak přežil bez posádky mnoho bouří. Musel se pohybovat průměrnou rychlostí zhruba kilometr za hodinu.
"Už přes rok brázdí Pacifik, proto vypadá dost zbídačeně," řekl listu Vancouver Sun Jeff Olsson ze záchranářského centra ve městě Victoria.
Podle něj zatím není jasné, jestli se vrak bude vytahovat na břeh, nebo ne. To, co z rybářské lodi zbylo, už sice nemá žádnou cenu, loď by ale mohla ohrozit ostatní plavidla.
Navíc z ní do moře mohou vytékat nebezpečné látky (přestože tomu zatím nic nenasvědčuje).
"(S lodí duchů) nechce mít nikdo nic společného, protože náklady na odtažení by byly příliš vysoké," vysvětlil Paul Gray, kapitán a expert na lodní dopravu.
Připomeňte si, jak Japonsko změnila vlna tsunami:
Vrak japonské rybářské lodi je prvním rozměrnějším odpadem z Japonska, který po tsunami dorazil k břehům Severní Ameriky. Téměř jistě ale nebude odpadem posledním.
V Pacifiku se z trosek po zemětřesení a ničivé vlně vytvořil celý obří "odpadkový koberec". Už několik týdnů volně pluje nedaleko břehů Kanady a Spojených států. Je velký jako Německo a Dánsko dohromady.