Glasgow - Po mnoha neúspěšných pokusech objevit v jezeře Loch Ness na severu Skotska legendární příšeru převládlo přesvědčení, že je asi skutečně jen smyšlenkou.
Řada svědectví o tom, že se vynořila na hladinu, se nesetkala s úspěchem, určité fotografie experti zavrhli jako padělky.
Ale některé mýty mají silný život a ten o lochneské příšeře k nim patří.
Včera odvysílala televize BBC videozáznam natočený v dobré kvalitě. Jsou na něm vidět pohyby podivného zvířete. Že by přece jen?
Málokdo tomu asi uvěří. Ale autor záznamu, pětapadesátiletý Gordon Holmes se dušuje: "Nic jsem neupravoval. Točil jsem to, co jsem viděl!"
"Pohybovalo se to velmi rychle, tvarem to připomínalo hada," uvedl Holmes.
Známý biolog a znalec jezera Adrian Shine si video prohlédl a nezavrhl jej jako podvod. Chce ho pořádně prostudovat.
"Osobně jsem k existenci toho, čemu říkáme lochneská příšera, skeptický. Ale je třeba zůstat ke všem možnostem otevřený. Toto je rozhodně nejpřesvědčivější a nekvalitnější záznam, jaký jsem kdy viděl," řekl biolog novinářům.
Video prý bylo tak kvalitní a zajímavé, že se jej rozhodla ve svém zpravodajském pořadu vysílat i televize BBC, která jinak podobné "senzace" obvykle ignoruje.
Do dnešního dne jsou známy asi čtyři tisíce lidí, kteří tvrdili, že populární lochnesku viděli. První známá svědectví pocházejí ze šestého století, první fotografie - později odhalená jako podvod - ze třicátých let minulého století.
Někteří vědci tvrdí, že hovořit o "příšeře" je přehnané, ale že v hlubokém jezeře (maximální hloubka 230 metrů) mohou existovat jinde neznámí nebo vzácní živočichové.
Ať už to dopadne jakkoliv, o jezeru se bude v následujícíh měsících mluvit dál. Skupina skotských byznysmenů se rozhodla, že jezero jako jeden ze symbolů a nejznámějších lokalit Skotska by mělo být zapsáno jako památka na seznam UNESCO. A zahájila za tím účelem kampaň.
Oficiální žádost ale musí podat britská vláda.