Lipavský je na návštěvě Slovenska. I přes názorové rozdíly musíme komunikovat, řekl

ČTK ČTK
18. 6. 2024 10:17
Česko a Slovensko se rozchází v některých názorech na zahraniční politiku, je ale důležité spolu komunikovat, řekl v úterý český ministr zahraničí Jan Lipavský před jednáním s vrcholnými slovenskými politiky v Bratislavě.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). | Foto: Reuters

Neuvedl ale, zda od své cesty očekává průlom ve vzájemných vztazích poté, co česká vláda letos v březnu přerušila mezivládní konzultace se Slovenskem.

"Máme složitou politickou situaci. Rozcházíme se v některých pohledech na zahraniční politiku. Je důležité, abychom spolu mluvili, sdělovali své pozice," poznamenal Lipavský.

Praha a Bratislava se liší zejména v názoru na válku na Ukrajině, která se více než dva roky brání ruské vojenské invazi. Nynější slovenská vláda premiéra Roberta Fica po svém loňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico dříve také tvrdil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala a že Rusko nelze porazit v konvenční válce.

Lipavský neuvedl, zda od jednání na Slovensku očekává průlom v nastavení vztahů mezi Českem a Slovenskem. "Jednání mezi vládou a vládou je určitým formátem, nikoliv ale formátem, který je nezbytným k tomu, aby komunikace běžela na ministerské a další pracovní úrovni," řekl ministr. Podle něj přerušení mezivládních konzultací není záležitost, která by měla obě země znesvářit.

 

Právě se děje

Další zprávy