Lidská práva: USA selhaly, Evropa také

rst, Reuters, ČTK
11. 1. 2007 17:00
Washington - Reputace USA při prosazování lidských práv ve světě je pošpiněna. Vedoucí roli by měla převzít Evropa. Ta však není schopna se dohodnout.
Zpráva HRW byla zveřejněna při příležitosti pátého výročí zřízení zadržovací věznice Guantánamo na Kubě. HRW, EU i další organizace vyzývají USA k uzavření tohoto vězení.
Zpráva HRW byla zveřejněna při příležitosti pátého výročí zřízení zadržovací věznice Guantánamo na Kubě. HRW, EU i další organizace vyzývají USA k uzavření tohoto vězení. | Foto: Reuters

Tvrdí to výroční zpráva neziskové organizace Human Rights Watch (HRW) ke stavu lidských práv ve světě, kterou respektovaná organizace se sídlem ve Washingtonu vydala dnes.

"Hlas USA zní prázdně a představuje pro otázku lidských práv ohromnou ztrátu," tvrdí ředitel organizace Kenneth Roth. "Reputace USA je pošpiněna krutým zacházením s osobami podezřelými z terorismu. Vláda prezidenta Bushe využívá mučení a týrání jako součást své politiky."

I když by podle HRW měla hlavní roli převzít Evropská unie, snaha dosáhnout shody mezi jejími různorodými členy je tak namáhavá, že jí to značně ubírá na schopnosti aktivně jednat.

Média publikují alarmující zprávy o porušování lidských práv po celém světě, ale politici je jen zřídka následují nějakou výraznou akcí proti dané vládě. Podle HRW je to hlavně proto, aby jednotlivé země mohly prosazovat své vlastní zájmy.

Organizace uvádí, že nejnaléhavěji by EU měla jednat v sudánském Dárfúru, kde bylo za tři roky konfliktu zabito více než 200 000 lidí a dva miliony byly vysídleny.

Spojené státy se snažily v na ropu bohatém Súdánu jednat, jenže vláda v Chartúmu odmítla rozmístění mezinárodních jednotek v Dárfúru. Jediným řešením je podle HRW větší ekonomický tlak, a to hlavně od členských zemí EU.

Human Rights Watch

Zpráva se zaměřuje na stav lidských práv v 70 zemích na světě. Kromě států uvedených na interaktivní mapě musí výraznému porušování lidských práv čelit také obyvatelé v Sýrii, Afghánistánu, Saudské Arábii, Turkmenistánu, Íránu, Uzbekistánu a dalších...více ZDE

Peggy Hicksová z HRW kritizuje také nového generálního tajemníka OSN Pan Ki-moona, který od Nového roku vystřídal Kofiho Annana: "Ve svém novém postavení se bude muset zaměřit na ty, kdo chtějí přehlížet lidská práva kvůli politickým cílům." Hicksová narážela na dobu, kdy jako jihokorejský ministr zahraničí jednal s KLDR.

 

Právě se děje

Další zprávy