Lídři Jižní Koreje, Japonska a Číny se příští týden sejdou v Soulu k třístranným jednáním. Ve čtvrtek o tom informovala kancelář jihokorejského prezidenta. Je to poprvé za více než čtyři roky, kdy představitelé všech tří asijských zemí zasednou společně k jednomu stolu, upozorňuje agentura AP.
Summitu se zúčastní prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol s japonským premiérem Fumiem Kišidou a předsedou čínské vlády Li Čchiangem. Junova kancelář uvedla, že schůzka se bude konat v pondělí. V neděli se japonský a čínský státník setkají s jihokorejským prezidentem mezi čtyřma očima, řekl v Soulu náměstek ředitele pro národní bezpečnost Kim Te-hjo.
První summit těchto tří východoasijských zemí se konal v japonské prefektuře Fukuoka v roce 2008. Od té doby se lídři scházeli téměř každý rok. Tradice byla ale pozastavena po posledním jednání v Číně v prosinci 2019. Snahu posílit spolupráci mezi Jižní Koreou, Čínou a Japonskem podle AP většinou brzdí nevyřešené spory z minulosti, například vojenská agrese Japonska ve 20. století nebo napjatý vztah Číny se Spojenými státy.
Vztahy mezi Jižní Koreou a Japonskem poškodila více než třicetiletá japonská kolonizace Korejského poloostrova mezi lety 1910 až 1945. Země k sobě začaly znovu nacházet cestu v roce 2023, kdy na společném jednání s jihokorejským prezidentem vyjádřil japonský premiér Kišida soucit s Korejci, kteří pod japonskou koloniální nadvládou prováděli nucené práce. Japonsko a Jižní Korea opakovaně zmiňují zájem o posílení spolupráce, především kvůli jadernému programu sousední KLDR.