Lidé v Paříži protestují proti sňatkům homosexuálů

ČTK ČTK
13. 1. 2013 15:34
Francouzská policie očekává, že celkem bude v Paříži protestovat 150 000 až 300 000 lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Desetitisíce lidí se v neděli v Paříži účastní demonstrace proti záměru francouzské vlády legalizovat sňatky homosexuálů.

Ze tří míst ve francouzském hlavním městě vyrazily tři průvody, které se sejdou na Martových polích u Eiffelovy věže.

Francouzská policie očekává, že celkem bude v Paříži protestovat 150 000 až 300 000 lidí, kteří se sjeli z celé země.

Socialistický prezident François Hollande při loňské volební kampani slíbil zavést sňatky homosexuálů a umožnit jim mezi jiným adoptovat děti. Parlament začne příslušný zákon projednávat 29. ledna.

V jednom průvodu pochoduje generální tajemník hlavní pravicové opoziční strany, Svazu pro lidové hnutí, François Copé. V průvodu je i pařížský arcibiskup a hlava katolické církve ve Francii André Vingt-Trois.

Ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová potvrdila, že vláda bude povolení homosexuálních sňatků prosazovat, ať bude dnešní demonstrace jakkoli velká. Vyloučila také referendum, které požaduje 115 poslanců Národního shromáždění.

Pro sňatky homosexuálů je podle průzkumů 56 procent Francouzů, zatímco možnost, aby mohli adoptovat děti, podporuje jen 50 procent dotázaných.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy