Sto tisíc lidí v Paříži demonstrovalo za sňatky gayů

ČTK ČTK
16. 12. 2012 23:40
Lidí se vyslovili také pro adopce dětí homosexuálními páry
I přes chladné počasí přišlo sňatky gay podpořit do ulic Paříže skoro 100 tisíc lidí.
I přes chladné počasí přišlo sňatky gay podpořit do ulic Paříže skoro 100 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Paříž - Kolem 100 tisíc lidí dnes demonstrovalo v centru Paříže na podporu vládního záměru povolit sňatky a adopce dětí homosexuálním párům.

Příslušný návrh zákona začne projednávat parlament koncem ledna a setkal se s ostrými protesty především katolické církve.

"Svobodní, heterosexuální, ale solidární", "Rovnoprávnost není hrozba", "Všichni mají právo na volbu", stálo například na transparentech v pařížském průvodu. Tisíce přívrženců návrhu zákona demonstrovaly již v sobotu v dalších velkých městech Francie.

V listopadu se proti sňatkům a adopcím pro životní partnery stejného pohlaví sešlo kolem 70 tisíc lidí v Paříži a dalších asi 30 tisíc v jiných městech. Odpůrci z řad konzervativců a katolíků vyzvali k celostátní mobilizaci proti návrhu zákona v polovině ledna.

Podle čerstvého průzkumu je 60 procent Francouzů pro sňatky homosexuálních párů, ale pro adopci dětí těmito páry se vyjádřilo jen 46 procent respondentů.

Ještě v polovině roku přitom bylo pro sňatky gayů a lesbiček 65 procent a pro adopce dětí těmito páry 52 procent obyvatel.

Příslušný návrh zákona levicová vláda zveřejnila 7. listopadu a jeho schválení v parlamentu, kde má potřebnou většinu, by mělo být formalitou.

 

Právě se děje

Další zprávy