Tripolis - Nová libyjská vláda učinila krok, kterého se některé těžařské firmy, a zřejmě i někteří obchodníci a politici v Evropě, obávají. Zahájila vyšetřování kontraktů na těžbu ropy uzavřených v letech, kdy Libyi vládl Muammar Kaddáfí.
Libyjci mají podezření, že řada kontraktů byla založená na uplácení členů vládnoucí rodiny a dalších představitelů Kaddáfího režimu. Zejména vůdcův nejstarší syn Sajf Islám byl pověstný tím, že vyžadoval tučné provize nejen od těžařských firem, ale vůbec od každého, kdo chtěl podnikat nebo investovat v Libyi.
Rozsáhlé kontrakty v posledních letech uzavřela francouzská společnost Total, italská Eni a také rakouská ÖMV či španělská Repsol. Po ukončení embarga v roce 2003 se do Libye vrátily i americké firmy, například ConocoPhillips nebo Occidental Petroleum.
Firmy se k loňské válce a libyjské politice nevyjadřovaly, s výjimkou italského giganta Eni, jehož ředitel Paolo Scaroni otevřeně prohlásil, že operace NATO proti Kaddáfího silám poškozuje italské zájmy. Itálie je největším odběratelem ropy z Libye, následovaná Francií, Španělskem, Čínou a Německem.
Libyjský generální prokurátor se také zajímá o dokumenty o působení mezinárodní obchodní společnosti Vitol Group, která se v minulosti zabývala přepravou libyjské ropy.
Jedna z bývalých manažerek libyjské Národní ropné společnosti (NOC) vypověděla, že vedení společnosti prodávalo za podezřelých okolností a pro Libyi nevýhodně surovinu i čínským firmám PetroChina a Unipec.
Libyjská prokuratura se také hodlá zabývat předběžným zjištěním, že v roce 2008 někam zmizelo pět milionů barelů v hodnotě půl miliardy dolarů. Někdo je patrně načerno "pod rukou" někam prodal.
"Chceme dodržet smlouvy uzavřené za bývalého režimu, ale vláda potřebuje mít jistotu, že je vše transparentní," řekl agentuře Reuters mluvčí vládnoucí Národní rady Muhammad Harízí.
Podle listu Wall Street Journal může objev nějakého závažného případu korupce ze strany zahraničních firem ovlivnit do budoucna kontrakty, které bude uzavírat nová libyjská vláda.
Za Kaddáfího byla Libye na žebříčku korupce, vypracovaném Transparency International, na 168. místě ze 182 zemí. O Kaddáfím se vědělo, že mezi vlastní peněženkou a státní kasou příliš nerozlišuje a spíš se řídí heslem "stát jsem já."
Luxusní vily a rezidence Kaddáfíů a hlavních exponentů režimu byly placené z příjmů z ropy, například přepychová rezidence Sajfa Isláma v Londýně.
Kvůli pochybným dohodám s Kaddáfím má nyní doma problémy francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Nejprve musel vyvracet obvinění, že dostával z Tripolisu peníze na volební kampaň.
Ve středu ho navíc v deníku L´Express bývalá šéfka francouzské státní energetické společnosti Area Anne Lauvergeoenová nařkla z toho, že se snažil Kaddáfímu prodat v roce 2010 atomový reaktor.
Kaddáfí zemřel v říjnu poté, co ho v Syrtě dopadli povstalci. Sajf Islám je ve vazbě a čeká na proces. Bývalá šéfka Národní ropné společnosti Huda bin Amírová, zodpovědná za dohled nad kontrakty, zmizela. Podle některých zdrojů se jí podařilo z Libye uprchnout.
Podle odborného časopisu Oil and Gas Journal má Libye potvrzené zásoby ropy ve výši 46 miliard barelů, což je nejvíce v Africe.
Loňská válka se rafinerií ani ropovodů příliš nedotkla, takže produkce a export suroviny byly obnoveny krátce po pádu Kaddáfího režimu.