Bejrút - Situace v libanonské metropoli Bejrútu, který se na dva dny prakticky změnil v bojiště mezi střelci Hizballáhu a příznivci vlády, se uklidňuje.
Obrat nastal v okamžiku, kdy do ulic vyrukovala armáda. Ta doposud víceméně jen přihlížela bojům a starala se o ochranu provládních představitelů.
V sobotu odpoledne se vojáci přesunuli do ulic, kde rozsmístili zábrany a ulice zatarasili obrněnými transportéry. Krátce na to agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že se ozbrojenci Hizballáhu začali stahovat z Bejrútu. "Militanti odjíždějí z Bejrútu za dozoru libanonské armády," popsal pro Reuters očitý svědek.
Vyklízení pozic později potvrdilo písemné komuniké vůdců Hizballáhu. "Libanonská opozice ukončuje vekšerou ozbrojenou přítomnosti v Bejrútu, hlavní město bude v rukou armády," stvrdili.
Na třicet obětí
Šíitskému hnutí Hizballáh, které Británie a Spojené státy považují za teroristickou organizaci, se podařilo dobýt velké části Bejrútu, mezi nimi i sunnitské čtvrti, které podporují vládní koalici. V bojích zemřelo zhruba třicet lidí.
Předehrou násilnostem byla úterní stávka odborářů, kteří vyšli do ulic za zvýšení platů. Demonstrace se stala roznětkou pro rozsáhlé střety mezi sunnitskými provládními silami a stoupenci šiítských hnutí Hizballáh a Amal. Násilí eskalovalo v pátek, kdy vláda oznámila záměr prověřit telekomunikační síť provozovanou Hizballáhem. Rovněž odvolala šéfa bejrútského letiště - i u toho existují vazby na Hizballáh.
Premiér Libanonu Fuád Siniora v sobotu na mimořádné tiskové konferenci obvinil Hizballáh z odzbrojeného puče proti libanonské demokracii, za kterým stojí Írán a Sýrie. Vyzval armádu, aby obnovila pořádek v ulicích.
Projev, který živě přenášely televize, byl vůbec prvním vystoupení premiéra od chvíle, kdy vzal Hizballáh ulice útokem.
Navzdory intervenci armády zahynulo v sobotu dalších šest osob. Přestřelka se odehrála během pohřbu zabitého sunnitského bojovníka. Dalších pět lidí přišlo o život při střetech na severu Libanonu.