Libanonské síly vykopaly nejméně 25 těl v pokročilém stadiu rozkladu z hromadného hrobu ve městě Andžár na východě země. Město bylo tři desítky let hlavním stanem syrské výzvědné služby. Dalších 12 těl bylo nalezeno již v polovině listopadu na předměstí Bejrútu.
Těla v Andžáru byla uložena v mělké jámě více než 12 let. Není však zatím jasné, o koho šlo a jak dotyční zemřeli. Bezpečnostní síly zatím nasadily buldozery, aby odkryly případné další pozůstatky.
Podle nejmenovaného představitele bezpečnostních služeb jde zřejmě o libanonské vojáky zabité v říjnu 1990 při syrské vojenské ofenzivě, která porazila tehdejší libanonskou armádu premiéra Michela Aúna.
Hlavním podezřelým jsou Syřané
Místní obyvatelé objevili hrob již minulý týden. Většinu těl tvoří už jen rozpadlé kostry ve zbytcích spodního prádla. Jen jedno tělo mělo pozůstatky vojenské uniformy. Hrob se nachází na staré farmě pro pěstování cibulí v údolí Bikáa, která však syrské rozvědce sloužila jako vězení a výslechové centrum.
Jde o první nálezy tohoto druhu přímo spojované se syrskou přítomností v zemi, která skončila letos v dubnu. Cibulovou farmu převzala pod kontrolu libanonská armáda, když se v důsledku mezinárodních výzev i protestů v samotném Libanonu syrské armádní jednotky i agenti tajné služby stáhli ze země. Vlastní příčinou protestů byl atentát na bývalého premiéra Rafíka Harírího.
Sýrie poprvé vyslala vojáky do Libanonu v roce 1976 a vytvořila tam Libanonci obávanou výzvědnou síť. Po skončení občanské války, která trvala až do roku 1990, tuto síť ovládli libanonští politici.
Mnozí Libanonci byli proti syrské přítomnosti. Obviňují také Sýrii i z odpovědnosti za Harírího vraždu z letošního února v Bejrútu. Damašek jakoukoliv účast popírá.