Levice ve volbách propadla, Francie spekuluje o obměně vlády

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 3. 2014 7:46
V komunálních volbách uspěla pravice, Hollandovi socialisté si ale udrželi například Paříž.
Francois Hollande nemá důvod k radosti, zřejmě vymění premiéra.
Francois Hollande nemá důvod k radosti, zřejmě vymění premiéra. | Foto: Reuters

Paříž - Nedělní druhé rozhodující kolo komunálních voleb ve Francii skončilo debaklem pro vládní Socialistickou stranu, triumfem umírněné pravice a posílením krajní pravice, shrnul web deníku Le Monde výsledky hlasování.

Ve stejném duchu se nesou komentáře dalších místních médií, podle kterých je velmi pravděpodobná brzká obměna vlády, možná dokonce ještě během pondělí.

Podle předběžných oficiálních výsledků získala pravice 46 procent odevzdaných hlasů a levice 40,5 procenta hlasů.

Krajně pravicová Národní Fronta (FN) má 6,8 procenta hlasů, což je velký úspěch vzhledem k tomu, že měla své kandidáty v mnohem menším počtu volebních okrsků než hlavní dvě strany v zemi. Bude řídit více než deset měst, což je nejvíce v její historii.

Velká neúčast

Vládní Socialistickou stranu (PS) zasáhla sílící nespokojenost obyvatel s ekonomikou, usoudil web stanice BBC. Věří, že na porážce socialistů prezidenta Francoise Hollanda se podepsala nízká účast jejich voličů.

Celková neúčast ve druhém kole voleb, které tradičně přitahují zájem velkého počtu obyvatel, byla rekordně vysoká, asi 37,3 procenta.

"Voliči vyjádřili velké očekávání a někdy zlost. Jedná se skutečně o místní a národní prohru pro levici a vládu," řekl ministr vnitra Manuel Valls, který se podle médií možná stane novým premiérem. Hollande již dříve slíbil, že z výsledků voleb vyvodí důsledky, a všeobecně se očekává, že to znamená brzkou obměnu vlády, nejspíš včetně výměny premiéra.

Padne předseda vlády?

Prezident Hollande kvůli svým závěrům z voleb podle agentury AFP v 10:00 SELČ přijme Vallse a ve 13:00 SELČ se setká s premiérem Jeanem-Markem Ayraultem. Ten podle stanice Radio France International možná ještě v pondělí podá demisi. Podle stanice Europe1 ji chtěl podat hned v neděli večer, ale jeho poradci mu to rozmluvili.

Komentáře si současně všímají, že přes celkovou prohru a ztrátu vedení 155 měst s více jak 9000 obyvatel zaznamenala levice několik dílčích, ale viditelných úspěchů. A to především udržení se v čele radnic Paříže, Dijonu, Nantes, Štrasburku a Lille, a dokonce dobytí vedení několika měst na úkor pravice, především Avignonu.

Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Výsledek komunálních voleb je špatnou zprávou pro socialisty před květnovými volbami do Evropského parlamentu, ve kterých průzkumy také očekávají spíše úspěch pravice, zvlášť krajní.

Le Monde píše o tom, že tradiční pravice v čele s UMP bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho by po nynější výhře mohla být s to i získat většinu v Senátu při volbách do horní komory parlamentu letos na podzim.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Trump sníží stavy amerických vojáků v Německu, stáhne se jich téměř deset tisíc

Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a dalších spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy