Levice ve volbách propadla, Francie spekuluje o obměně vlády

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 3. 2014 7:46
V komunálních volbách uspěla pravice, Hollandovi socialisté si ale udrželi například Paříž.
Francois Hollande nemá důvod k radosti, zřejmě vymění premiéra.
Francois Hollande nemá důvod k radosti, zřejmě vymění premiéra. | Foto: Reuters

Paříž - Nedělní druhé rozhodující kolo komunálních voleb ve Francii skončilo debaklem pro vládní Socialistickou stranu, triumfem umírněné pravice a posílením krajní pravice, shrnul web deníku Le Monde výsledky hlasování.

Ve stejném duchu se nesou komentáře dalších místních médií, podle kterých je velmi pravděpodobná brzká obměna vlády, možná dokonce ještě během pondělí.

Podle předběžných oficiálních výsledků získala pravice 46 procent odevzdaných hlasů a levice 40,5 procenta hlasů.

Krajně pravicová Národní Fronta (FN) má 6,8 procenta hlasů, což je velký úspěch vzhledem k tomu, že měla své kandidáty v mnohem menším počtu volebních okrsků než hlavní dvě strany v zemi. Bude řídit více než deset měst, což je nejvíce v její historii.

Velká neúčast

Vládní Socialistickou stranu (PS) zasáhla sílící nespokojenost obyvatel s ekonomikou, usoudil web stanice BBC. Věří, že na porážce socialistů prezidenta Francoise Hollanda se podepsala nízká účast jejich voličů.

Celková neúčast ve druhém kole voleb, které tradičně přitahují zájem velkého počtu obyvatel, byla rekordně vysoká, asi 37,3 procenta.

"Voliči vyjádřili velké očekávání a někdy zlost. Jedná se skutečně o místní a národní prohru pro levici a vládu," řekl ministr vnitra Manuel Valls, který se podle médií možná stane novým premiérem. Hollande již dříve slíbil, že z výsledků voleb vyvodí důsledky, a všeobecně se očekává, že to znamená brzkou obměnu vlády, nejspíš včetně výměny premiéra.

Padne předseda vlády?

Prezident Hollande kvůli svým závěrům z voleb podle agentury AFP v 10:00 SELČ přijme Vallse a ve 13:00 SELČ se setká s premiérem Jeanem-Markem Ayraultem. Ten podle stanice Radio France International možná ještě v pondělí podá demisi. Podle stanice Europe1 ji chtěl podat hned v neděli večer, ale jeho poradci mu to rozmluvili.

Komentáře si současně všímají, že přes celkovou prohru a ztrátu vedení 155 měst s více jak 9000 obyvatel zaznamenala levice několik dílčích, ale viditelných úspěchů. A to především udržení se v čele radnic Paříže, Dijonu, Nantes, Štrasburku a Lille, a dokonce dobytí vedení několika měst na úkor pravice, především Avignonu.

Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Výsledek komunálních voleb je špatnou zprávou pro socialisty před květnovými volbami do Evropského parlamentu, ve kterých průzkumy také očekávají spíše úspěch pravice, zvlášť krajní.

Le Monde píše o tom, že tradiční pravice v čele s UMP bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho by po nynější výhře mohla být s to i získat většinu v Senátu při volbách do horní komory parlamentu letos na podzim.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy