Levice ve volbách propadla, Francie spekuluje o obměně vlády

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 3. 2014 7:46
V komunálních volbách uspěla pravice, Hollandovi socialisté si ale udrželi například Paříž.
Francois Hollande nemá důvod k radosti, zřejmě vymění premiéra.
Francois Hollande nemá důvod k radosti, zřejmě vymění premiéra. | Foto: Reuters

Paříž - Nedělní druhé rozhodující kolo komunálních voleb ve Francii skončilo debaklem pro vládní Socialistickou stranu, triumfem umírněné pravice a posílením krajní pravice, shrnul web deníku Le Monde výsledky hlasování.

Ve stejném duchu se nesou komentáře dalších místních médií, podle kterých je velmi pravděpodobná brzká obměna vlády, možná dokonce ještě během pondělí.

Podle předběžných oficiálních výsledků získala pravice 46 procent odevzdaných hlasů a levice 40,5 procenta hlasů.

Krajně pravicová Národní Fronta (FN) má 6,8 procenta hlasů, což je velký úspěch vzhledem k tomu, že měla své kandidáty v mnohem menším počtu volebních okrsků než hlavní dvě strany v zemi. Bude řídit více než deset měst, což je nejvíce v její historii.

Velká neúčast

Vládní Socialistickou stranu (PS) zasáhla sílící nespokojenost obyvatel s ekonomikou, usoudil web stanice BBC. Věří, že na porážce socialistů prezidenta Francoise Hollanda se podepsala nízká účast jejich voličů.

Celková neúčast ve druhém kole voleb, které tradičně přitahují zájem velkého počtu obyvatel, byla rekordně vysoká, asi 37,3 procenta.

"Voliči vyjádřili velké očekávání a někdy zlost. Jedná se skutečně o místní a národní prohru pro levici a vládu," řekl ministr vnitra Manuel Valls, který se podle médií možná stane novým premiérem. Hollande již dříve slíbil, že z výsledků voleb vyvodí důsledky, a všeobecně se očekává, že to znamená brzkou obměnu vlády, nejspíš včetně výměny premiéra.

Padne předseda vlády?

Prezident Hollande kvůli svým závěrům z voleb podle agentury AFP v 10:00 SELČ přijme Vallse a ve 13:00 SELČ se setká s premiérem Jeanem-Markem Ayraultem. Ten podle stanice Radio France International možná ještě v pondělí podá demisi. Podle stanice Europe1 ji chtěl podat hned v neděli večer, ale jeho poradci mu to rozmluvili.

Komentáře si současně všímají, že přes celkovou prohru a ztrátu vedení 155 měst s více jak 9000 obyvatel zaznamenala levice několik dílčích, ale viditelných úspěchů. A to především udržení se v čele radnic Paříže, Dijonu, Nantes, Štrasburku a Lille, a dokonce dobytí vedení několika měst na úkor pravice, především Avignonu.

Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Výsledek komunálních voleb je špatnou zprávou pro socialisty před květnovými volbami do Evropského parlamentu, ve kterých průzkumy také očekávají spíše úspěch pravice, zvlášť krajní.

Le Monde píše o tom, že tradiční pravice v čele s UMP bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho by po nynější výhře mohla být s to i získat většinu v Senátu při volbách do horní komory parlamentu letos na podzim.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy