Letouny Malévu musely na zem. Kvůli penězům asi navždy

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2012 8:34
Státní letecké společnosti hrozí bankrot, pokud se nenajde kupec-záchranář

Budapešť - Maďarsko letos očekává hospodářskou recesi, kvůli výtkám Evropské komise musí měnit některé zákony. A teď přichází další špatná zpráva.

Národní letecký dopravce Malév stojí na pokraji bankrotu. V pátek v 6:00 musel zastavit veškeré lety, jelikož jeho dodavatelé ztratili ve firmu důvěru a začali požadovat platby. A Malev nemá peníze.

Nyní existuje velmi reálná, ba pravděpodobná možnost, že skončí a jeho letouny v tmavě modré barvě zmizí z oblohy definitivně.

Mluvčí maďarské vlády András Giro-Szasz už ve čtvrtek na tiskové konferenci potvrdil, že situace společnosti je vážná a pokud se nenajde rychle strategický investor, který by aerolinky zachránil, je nutné se připravit na nejhorší.

Vedení společnosti už oznámilo, že pokud se tak stane, pasažéři, kteří si už zakoupili letenky na cesty, které se neuskuteční, dostanou své peníze na požádání zpět.

Management Malévu má do konce týdne připravit plán na správu likvidity. Firma, která má zhruba 2600 zaměstnanců, v roce 2010 prodělala skoro 25 miliard forintů (přes dvě miliardy korun).

Loni si vedla lépe, ale na záchranu to stejně nestačí. Malév položilo také rozhodnutí Evropské komise, že společnost musí vrátit finanční pomoc od státu, kterou dostávala v letech 2007 až 2010.

"V této podobě dále nemůžeme existovat," řekl ředitel Malévu János Berenyi. Firma má nyní dluh ve výši 60 miliard forintů. Společnost vznikla v roce 1946, je tedy výrazně mladší než ČSA (její založení se datuje rokem 1923).

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

V uplynulých letech Malév využívali Češi například při cestách na Balkán, kde měl maďarský dopravce velmi hustou síť linek. Létal například do Tirany, Skopje nebo Sarajeva.

Proslulý byl kdysi Malév také velmi nízkými cenami letenek do Pekingu. Všechny lety společnosti jsou zatím normálně odbavovány, ale každým dnem může přijít konec.

Strategického partnera hledají také České aerolinie (ČSA). Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi řekl, že vláda jedná se dvěma zájemci. Podle ČT jde o britskou nízkonákladovou společnost Flybe a o jednoho dopravce z Asie.

V podobné společnosti je také polská státní společnost LOT. O podíl v ní mají velký zájem neustále se rozrůstající Turkish Airlines.

 

Právě se děje

Další zprávy