Letoun na solární pohon vydržel ve vzduchu celou noc

Zahraničí Zahraničí
8. 7. 2010 9:38
Stroj Solar Impulse vzlétl ve středu v sedm ráno, přistál po čtyřiadvaceti hodinách
Solar Impuls má rozpětí křídel 63 metrů
Solar Impuls má rozpětí křídel 63 metrů | Foto: Reuters

Ženeva - Letoun poháněný energií slunce prošel testem, který rozhodne o tom, zda je plán jeho konstruktéra Bertranda Piccarda obletět v něm celý svět reálný.

Jeho letadlo Solar Impulse, pilotované André Borschbergem, absolvovalo 26 hodin trvající let. Baterie napojené na solární panely vydržely po celou noc bez dalšího dobíjení.

Stroj vzlétl ve středu před sedmou hodinou ranní z letiště v Paterně ve Švýcarsku. Přistál ve čtvrtek v devět hodin SELČ.

"Když vyšlo slunce, byl to okamžik, který ukázal, že mise byla úspěšná," řekl viditelně nadšený Piccard novinářům. "Dokázali jsme to. Poprvé v historii letělo letadlo na solární pohon celý den a noc bez jakéhokoliv paliva."

Úspěšný let podle něj prokazuje možnosti obnovitelných zdrojů energie. Stroj začal ve čtvrtek ráno znovu dobíjet baterie, aby dokázal, že je schopen nepřetržitého letu.

Solar Impulse dosáhl během pokusu maximální výšky osmi a půl kilometru. Za tmy klesl ale na úroveň 1500 metrů.

Borschberg celou noc nespal, protože stroj není vybaven autopilotem. Pro případ, že by přesto usnul, byl spojen se zvláštním vibračním zařízením, které by jej okamžitě probudilo.

Projekt za dvě miliardy

Piccard chce svět obletět v roce 2012. Má se tak stát s pěti výměnami posádek uskutečněných během krátkých mezipřistání.

Stroj váží 1,6 tuny a má rozpětí křídel 63,4 metru. Poprvé se s pilotem vznesl loni v prosinci. Let dlouhý 400 metrů ale trval jen 28 sekund.

První úspěšný test letounu uskutečnil Picardův tým v dubnu.

Celá plocha křídel stroje a svrchní část trupu je pokryta solárními panely. Jak sdělili Piccard, baterie zůstaly i po celonočním letu nabity natolik, že by letoun byl schopen vydržet ve vzduchu ještě několik hodin.

Jeho celková cena je odhadována v přepočtu na více než dvě miliardy korun. Projekt podporuje Evropská kosmická agentura (ESA) a mezi sponzory patří například Deutsche Bank nebo výrobce hodinek Omega.

Piccard pochází ze slavné rodiny usilující o překonání hranic lidských možností. Jeho otec Jacques uskutečnil v batyskafu Trieste nejhlubší ponor v historii, jeho děd Auguste byl prvním člověkem, jenž vzlétl s balonem do stratosféry.

 

Právě se děje

Další zprávy