Letošní ročník sociálního fóra, které vzniklo před šesti lety jako protiváha Světového ekonomického fóra, hostí kromě Caracasu dvě místa: metropole Mali Bamaku a hlavní město Pákistánu Karáčí. Organizátorům se přihlásilo celkem 67 tisíc účastníků.
Proti imperialistovi Bushovi
Setkání v Caracasu bude výrazně politické. Ve včerejším průvodu proti válce a proti imperialismu byly podle agentury AP slyšet především výroky proti americkému prezidentu Georgi Bushovi.
#reklama
"Caracas bude zcela zřejmě více politické fórum než ostatní, a to kvůli osobě venezuelského prezidenta Huga Cháveze a také proto, že celý kontinent začíná tíhnout k levici," potvrdil deníku El Nacional jeden ze zakladatelů fóra, brazilec Candido Grzybowski.
Hugo Chávez nejspíš opět promluví
V Jižní Americe vládnou nově dva levicoví prezidenti: socialistka Michelle Bacheletová v Chile a indiánský prezident Bolívie Evo Morales, který se netají sympatiemi k Fidelu Castrovi a Hugo Chávezovi.
Svou protibushovskou rétorikou je ale známý právě venezuelský prezident, jehož země letošní hlavní část fóra hostí. Chávez svým projevem na fotbalovém stadionu uzavíral loňský ročník fóra v brazislkém Porto Alegre a očekává se, že podobně využije fórum i letos.
Světové sociální fórum (WSF) se poprvé sešlo před šesti lety právě v Porto Alegre jako alternativa davoského Světového ekonomického fóra. WSF bylo původně spojeno především kritikou "davoského" neoliberalismu.
Letos také Indiáni
V průběhu šesti let se ale vyvinulo v setkání lidí s různými názory a zájmy: jeho účastníci bojují proti globalizaci, proti válce, proti Světové obchodní organizaci a často také proti USA a Georgi Bushovi. Letos se k nim připojili také jihoameričtí indiánští aktivisté.
Kritici sociálního fóra i z řad jeho samotných účastníků namítají, že akce by se měla vrátit k původní myšlence a měla by být zaměřena více tematicky a méně politicky včetně toho, aby navrhla řešení kritizovaných problémů.
Více tematicky se letos zaměřila část Světového sociálního fóra v malijském hlavním městě Bamaku, která skončila v pondělí. Jeho účastníci se zabývali válkami, jaderným zbrojením a bezpečnostní situací v afrických zemích a na Blízkém východě.
Dnešním dnem mělo začít také setkání Světového sociálního fóra v pákistánském Karáčí, ale bylo odloženo na poslední březnový týden.