Léto je tady. Brusel radí, kde se v Evropě nekoupat

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 5. 2013 11:15
Většina přírodních koupališť na starém kontinentu vyhovuje standardům EU
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Kodaň - Koupání v Evropě je bezpečné.

Drtivá většina přírodních koupališť v Evropské unii i v Čechy oblíbeném Chorvatsku vyhovuje unijním standardům pro čistotu vody.

Nejpřísnější kritéria splňuje 78 % evropských koupališť, minimálním standardům vyhovělo dokonce 92 % sledovaných vodních ploch.

Kvalita odebraných vzorků se tedy - stejně jako loni - oproti předešlému roku zlepšila, ukazuje výroční zpráva Evropské agentury pro životní prostředí.

Přesto se na starém kontinentu najdou i místa, kde je koupání nevhodné, nebo dokonce nebezpečné. Nejvíce takových vodních ploch je v Belgii (12 %), Nizozemsku (7 %) a Velké Británii (6 %).

Většinou jde o sladkovodní koupaliště - rybníky a nádrže se stojatou vodou.

Istrie: Pozor poblíž Puly

Červené tečky jsou nevyhovující pláže. Pozor nad Splitem.
Červené tečky jsou nevyhovující pláže. Pozor nad Splitem. | Foto: EEA

Co se týče chorvatských přímořských letovisek, můžou být rekreanti v klidu. Nejpřísnější kritéria splňuje 95 % z nich. Výjimky potvrzující pravidlo se objevily jen na Istrii a v Dalmácii. Evropským standardům nevyhověla kvalita vody na pláži kempu Stupice v Premantuře nedaleko Puly.

Dalmácie: Opatrně nad Splitem

V dalmatské župě je koupání potenciálně nebezpečné těsně nad Splitem. Dvě pláže mezi obcemi Kastela a Solin vyhodnotila Evropská agentura pro životní prostředí jako nebezpečné.

Interaktivní mapu Evropy s kvalitou vodních ploch naleznete ZDE.

Itálie: Nejhorší je okolí Neapole a Kalábrie

Nejhorší je okolí Neapole.
Nejhorší je okolí Neapole. | Foto: EEA

Také v Čechy stále oblíbenější Itálii je většina pláží a koupališť vhodná ke koupání. Nejpřísnější kritéria loni splňovalo 85 % tamních pláží. Červených bodů, značících na interaktivní mapce EEA špinavou vodu, je nejvíc v Neapoli a okolí. Na jaderském pobřeží standardům nevyhovělo několik pláží okolo Pescara. V jižní části Itálie by pak měli být turisté ostražití při koupání na pobřeží Kalábrie.

Řecko dostálo své pověsti

V Řecku dobré. Až na Patru.
V Řecku dobré. Až na Patru. | Foto: EEA

Kvalita vody na drtivé většině (93 %) řeckých přírodních koupališť vyhovuje nejpřísnějším evropským standardům. Pověst letoviskům Helénské republiky kazí jen hotelové pláže Achaia a Tzaki severně od třetího největšího města Patry na severu Peloponéského poloostrova.

Španělsko: Do vnitrozemí si plavky nevozte

Španělsko se sice společně s Belgií, Nizozemskem a Británií v Evropě umístilo na nejhorších místech, rušit zamluvené zájezdy k moři ale netřeba.

Foto: EEA

Nevyhovující voda byla zjištěna téměř výhradně ve vnitrozemí, především ve středním Španělsku. Výjimku tvoří severozápadní výběžek Pyrenejského poloostrova, kde je kvalita vody poněkud nižší.

Belgii a Nizozemsko raději vynechejte

Foto: EEA

Stejně jako loni skončily na chvostu pořadí kvality vody ke koupání Belgie a Nizozemsko. Také v jejich případě se ale problémy s čistotou týkají především vodních ploch ve vnitrozemí. Na severu Nizozemí je ale potřeba dát si pozor i na mořských plážích. V Belgii jsou zas špinavá především koupaliště na východu země.

V Česku do vody bez obav, ale...

Kvalita vody v Česku patří k evropskému průměru, koupat se ale lze všude s výjimkou Chlumeckého rybníku, bývalého dolu Varvažov na Ústecku, Veřejného tábořiště Vojníkov na Orlíku a vodní nádrže Brušperk na Frýdeckomístecku. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se Česká republika řadí k průměru - skončila na 11. místě.

 

Právě se děje

Další zprávy