Damašek - Politici dlouhodobě volající po zásahu vůči syrskému režimu prezidenta Bašára Asada zřejmě dostali další argument.
Podle mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) totiž tři nemocnice na předměstí Damašku ošetřily od středy 3600 Syřanů, kteří měli příznaky otravy neurotoxiny. Přes 350 pacientů zemřelo.
Podle prohlášení neziskové organizace, která zmíněné nemocnice podporuje, měli pacienti křeče, nadměrné slinění, zúžené zorničky a dýchací problémy.
V prohlášení ale MSF upozorňuje, že prozatím nemůže nijak potvrdit, zda příznaky skutečně způsobily chemické zbraně. Všechny příznaky tomu ale "napovídají".
Až 1700 mrtvých
K útokům na okrajové části syrské metropole došlo v noci z úterý na středu a podle opozice si vyžádaly až 1700 mrtvých.
Opoziční hnutí od počátku tvrdí, že jde o dílo armády prezidenta Bašára Asada. Vláda ale jakýkoliv podíl na událostech odmítá a naopak je připisuje rebelům. V sobotu navíc informovala, že armáda objevila v povstaleckých tunelech na předměstí Damašku chemické látky.
Zpráva MSF přišla jen pár hodin poté, co do Sýrie dorazila Angela Kaneová, vysoká představitelka OSN pro odzbrojení. V zemi už navíc od minulé neděle pobývají dvě desítky inspektorů, kteří mají prověřit dřívější údajné útoky chemickými zbraněmi.
Středeční útok vyvolal ostrou reakci mezinárodního společenství. Zatímco Čína či Rusko vyzývají ke klidu, Francie se Spojenými státy opatrně hovoří o intervenci. USA dokonce posilují přítomnost svého námořnictva ve Středozemním moři.