Jakarta - Stav bývalého indonéského prezidenta Suharta je podle lékařů "velmi kritický". Doktoři nyní oznámili, že prezidentovi šance na přežití dalších několika dní jsou zhruba padesátiprocentní.
Jakartská nemocnice, kam byl před týdnem převezen s vážnými problémy srdce, plic a ledvin, už v pátek oznámila, že exprezidentovi opakovaně selhaly životní orgány včetně mozku a musel být napojen na dýchací přístroj.
"Jeho stav je nadále velice špatný," citovala agentura Reuters Muhammada Munawara, člena lékařského týmu, který bývalého generála ošetřuje. "Nedokážeme říci, jak dlouho vydrží."
Viceprezident se přišel rozloučit
V nemocnici se objevil také viceprezident Jusuf Kalla. Podle zdroje z jeho úřadu, který chtěl zůstat v anonymitě, si přál být u toho, až Suharto vydechne naposledy.
Po hodině nicméně Kalla nemocnici opustil, aniž by houfu čekajících novinářů cokoli sdělil. Prezident Susilo Bambang Yudhoyono, který svého churavějícího předchůdce před několika dny rovněž navštívil, je momentálně na návštěvě v sousední Malajsii.
U generálova lůžka se shromáždili také členové jeho rodiny a podívat se na něj přišli i někteří z generálů, kteří vedli armádu v dobách jeho de facto vojenské vlády.
Moci se Suharto chopil pučem v roce 1965 a bezprostředně poté bylo v masových čistkách zlikvidováno na půl miliónu jeho politických oponentů, především z řad Komunistické strany.
Letos v květnu uplyne právě deset let od chvíle, co dnes 86letý Suharto opustil nadobro prezidentský palác, z něhož jej vyhnaly masové pouliční protesty studentů a dalších nespokojených lidí, protestujících jednak proti údajným volebním manipulacím a jednak proti neschopnosti Suhartova kabinetu jakkoli čelit tehdy vrcholící asijské finanční krizi.
Rozkradl miliardy dolarů, nevrátil nic
Dva roky po svém vynuceném odchodu do politického důchodu byl Suharto umístěn do domácího vězení, zatímco se úřady pokoušely prošetřit rozsah korupce, za kterou nesl osobní zodpovědnost.
Podle loňského odhadu organizace Transparency International Suharto zpronevěřil za 32 let, co byl u moci, mezi 15 až 35 miliardami dolarů, což je údajně více, než kolik se dá přičíst kterémukoli jinému státníkovi v dějinách.
Obžalovací spis indonéské prokuratury jej vinil "pouze" z nezákonného použití 571 miliónů dolarů ze státní pokladny k financování podnikatelských aktivit jeho rodiny. Ta podle odhadů dodnes kontroluje v Indonésii pozemky o neuvěřitelné rozloze 36 tisíc kilometrů čtverečních.
Podle názoru lékařů ale Suharto nebyl vzhledem k chátrajícímu zdraví schopen podstoupit soudní proces. Když to za dva roky prokuratura zkusila znovu, tvrdili jeho právníci a lékaři, že generál trpí blíže nespecifikovanou mozkovou chorobou.
Vládě se z rozkradeného státního majetku nepodařilo získat nazpět ani rupii. Podle mnohých si Suharto koupil u soudců ochranu nejen pro sebe, ale i pro jeho šest dětí. Kromě toho si bývalý diktátor vydržuje tým dvanácti špičkových právníků a kohortu nejvěrnějších příznivců.
Soudy ještě neskončily
Přestože kriminálně-trestní procedura uvízla ve slepé uličce, občanský spor, v němž se má zodpovídat ze zpronevěry 1,5 miliardy dolarů z fondů charitativní organizace, kterou sám zřídil, stále trvá, i když se vleče hlemýždím tempem.
Kromě toho minulý měsíc Národní komise pro lidská práva oznámila, že připravuje podklady k obžalobě Suharta na základě šesti zásadních případů porušení lidských práv včetně politicky motivovaných masakrů ze 60.let.
S jeho hospitalizací se před týdnem opět rozhořela debata, zda je správné tyto případy otevírat ještě deset let poté, co Suharto opustil prezidentský palác.
Zatímco jeho politická strana Golkar je toho názoru, že by veškerá obvinění měla být stažena, někteří politici včetně bývalého prezidenta Abdurahmana Wahida a především ochránci lidských práv a příbuzní obětí politických represí s tím nesouhlasí.
"Proces musí nejprve řádně proběhnout, teprve potom se můžeme rozhodnout, zda mu odpustíme, či nikoli," prohlásil podle listu New York Times Wahid.
Nyní se však zdá, že tyto úvahy rychle ztrácejí na relevanci. Muž, který se v dobrém i zlém nesmazatelně zapsal do dějin Indonésie, zřejmě definitivně ťuká na nebeskou, případně pekelnou bránu.