Plynové komory jsou detaily dějin, řekl Le Pen. Čeká ho soud

ČTK ČTK
24. 7. 2015 19:34
Zakladatel francouzské krajní pravice Jean-Marie Le Pen bude opět souzen za znevažování zločinů nacismu.
Jean-Marie Le Pen (vlevo)
Jean-Marie Le Pen (vlevo) | Foto: Reuters

Paříž - Zakladatele francouzské nacionalistické strany Národní fronta (FN) a jejího někdejšího dlouholetého předsedu Jeana-Marie Le Pena čeká v Paříži soud za to, že opět označil plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech za "detaily historie". Francouzská média uvedla, že termín procesu zatím nebyl stanoven.

Svůj kontroverzní postoj obhajoval 2. dubna při rozhovoru s jedním belgickým novinářem.

"Vůbec ne. Co jsem řekl, odpovídá mému názoru, že plynové komory byly detaily historie války. Leda by se připustilo, že válka je detailem plynových komor," odpověděl podle webu stanice TF1 před kamerou na otázku, zda lituje tohoto názoru, za který byl v minulosti už několikrát odsouzen.

Podle Le Pena jde o perzekuci

Sedmaosmdesátiletý čestný předseda FN Le Pen odsoudil rozhodnutí prokuratury, která ho chce postavit před soud. Jedná se podle něj o další perzekuci proti jeho osobě.

Prý ho to nepřekvapuje, když o tom rozhodují lidé ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraové. Politička pochází z francouzské Guyany a krajně pravicový tisk v zemi ji přirovnal k opici, když v roce 2013 kritizoval Taubiraové návrh zákona povolující sňatky homosexuálů.

Europoslanec Le Pen v prezidentských volbách ve Francii v roce 2002 překvapivě postoupil na úkor favorizovaného kandidáta socialistů do druhého kola.

Nakonec ho však jasně porazil neogaullista Jacques Chirac, kterému dali hlasy i levicoví voliči ve snaze zabránit úspěchu představitele krajní pravice.

Spor s dcerou

V poslední době je Le Pen ve vážném sporu se svojé dcerou Marine Le Penovou, která převzala vedení strany od otce v roce 2011. Od té doby se stranu snaží zbavit nálepky antisemitismu i pravicového radikalismu a usiluje o rozšíření její voličské základny.

FN loni tak vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová, která je nyní europoslankyní, se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo.

Otcovy radikální postoje ale její ambice ohrožují a Marine se nyní snaží otce zbavit členství a plně se tak od něj distancovat. Spor nejspíš skončí u soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy