Mimořádná zpráva

Lavrov: Moskva uzná volby separatistů na východě Ukrajiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2014 17:35
Podle něj volby v obou "lidových republikách", vyhlášených vzbouřenci, budou "velmi důležité z hlediska legitimity výkonné moci".
Sergej Lavrov: Dohodnuté příměří porušují obě strany.
Sergej Lavrov: Dohodnuté příměří porušují obě strany. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko uzná volby, které se mají 2. listopadu konat v oblastech na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty. Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru, který zveřejnil list Izvěstija. Zároveň zopakoval, že Moskva má v úmyslu uznat i výsledky ukrajinských parlamentních voleb konaných uplynulou neděli.

"Očekáváme, že volby (v Doněcké a Luhanské oblasti) se uskuteční, jak bylo dohodnuto, a my samozřejmě jejich výsledky uznáme," uvedl šéf ruské diplomacie. "Doufáme, že hlasování bude svobodné a že se ho nikdo z vnějšku nepokusí narušit," dodal.

Podle něj volby v obou "lidových republikách", vyhlášených vzbouřenci, budou "velmi důležité z hlediska legitimity výkonné moci". Tu potřebují potvrdit činitelé, kteří zatím tyto oblasti vedou, kteří se účastní jednání kontaktní skupiny o urovnání ukrajinské krize a kteří podepsali dohody z mírových jednání 5. a 19. září v Minsku.

"Je to jeden z nejdůležitějších aspektů ujednání z Minsku," zdůraznil Lavrov. Kyjev i Západ již daly najevo, že výsledky těchto voleb neuznají. A ukrajinští představitelé Lavrova zkritizovali.

"Ruský záměr (uznat tyto volby)... vyhrocuje a podkopává mírový proces," citovala agentura AFP Dmytra Kulebu z ukrajinského ministerstva zahraničí. Rusko tak stále více přestává být spolehlivým mezinárodním partnerem, dodal. Lavrovova prohlášení jsou totiž podle něj v naprostém rozporu s ujednáním z Minsku o příměří na východě Ukrajiny.

Právě k příměří dojednanému 5. září v běloruské metropoli se ruský ministr rovněž vyjádřil. Konstatoval, že ho prý porušují obě strany. Důvodem podle něj je, že se dosud nedohodly na všech demarkačních liniích, které oddělují jejich pozice. To se týká zejména doněckého letiště, kde neustále probíhají tvrdé boje.

"Doufáme, že v nejbližších dvou třech dnech bude tato linie dohodnuta. Poté bude možné stáhnout těžké zbraně na obou stranách, což samozřejmě bude rozhodující faktor k uklidnění situace a k vyloučení incidentů," řekl Lavrov.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy