Brasília - S šířením viru zika, který představuje nebezpečí hlavně pro těhotné ženy, se v latinskoamerických zemích začíná řešit otázka přísných zákonů týkajících se interrupcí.
Ačkoliv stále ještě nebyla oficiálně potvrzena souvislost mezi nákazou virem během těhotenství a mikrocefalií, v zasažených zemích se s tímto onemocněním mozku rodí stále více dětí.
Ani případná vakcína či vyhubení všech komárů rodu Aedes aegypti už tyto děti nedokáže vyléčit.
Možností, jak se mohou ženy v Latinské Americe před porodem nemocného dítěte bránit, není mnoho. Může za to těžko dostupná antikoncepce a přísné zákony zakazující interrupci.
Čím dál více se jich proto uchyluje k nebezpečným domácím potratům.
Americký The New York Times píše, že v Brazílii se právní odborníci snaží docílit alespoň toho, aby byl potrat povolen matkám, u nichž existuje podezření, že se jejich plod vyvíjí s abnormálně malou hlavou.
V této virem zika nejvíce zasažené zemi je interrupce povolena pouze v případě početí znásilněním či incestem. Anebo pokud je během těhotenství ohrožen život matky.
Podle vládních odhadů skončí každoročně v nemocnicích na 200 000 žen, které podstoupily neodborný pokus o potrat.
Aktivisté bojující za právo na potrat jsou nejvíce slyšet ve městě Recife, které nárůst výskytu mikrocefalie zasáhl nejvíce.
Střetávají se s konzervativními zákonodárci, kteří by už tak velmi omezující zákony chtěli ještě zpřísnit. Narážejí na závažný fakt, který se váže právě k mikrocefalii. Toto konkrétní onemocnění lze velmi často odhalit ultrazvukem až zhruba po 24 týdnech těhotenství.
Kolumbijský ministr zdravotnictví už podle listu Washington Post navrhl, že v případě potvrzení spojitosti nákazy virem zika a mikrocefalie by Kolumbijky měly mít možnost jít na potrat.
Co je mikrocefalie
Mikrocefalie je nervová vývojová porucha způsobující předčasné ukončení růstu mozku. U narozených dětí se projevuje malým obvodem lebky a zakrněným mozkem. Onemocnění je často spojeno s tělesnými a duševními poruchami.
Souvislost s nákazou virem zika doposud není oficiálně potvrzena, podle prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) však existuje "silné podezření". Vyplývá to ze zvýšeného výskytu onemocnění v zemích, kde se virus objevil.
Matky nejčastěji umírají na "zpackané" potraty
Tváří v tvář epidemii cítí někteří politici - stejně jako aktivisté - potřebu přísné zákony zmírnit. Organizace spojených národů proto začátkem února zařadila právo na interrupci mezi základní lidská práva
Obrovským problémem zůstává, že nedostatek alternativ v řešení této otázky vede stále více žen k tomu, aby podstoupily riskantní potrat mimo lékařskou ordinaci.
"Nebezpečné potraty jsou hlavní příčinou úmrtnosti matek v tomto regionu," vysvětlila Paula Ávila-Guillen z Centra pro reprodukční práva britskému listu The Guardian. Kvůli přísným zákonům je podle ní v Latinské Americe až 95 procent všech interrupcí provedeno za nevhodných a životu nebezpečných podmínek.
Dodává, že možnosti distribuce antikoncepce či legální potraty jsou omezeny výhradně na větší města.
Virus zika se přitom šíří především v zemědělských a venkovských oblastech, kde se vyskytuje obecně více komárů. V chudých tropických oblastech často není dostatek nemocnic.
Vláda jednotlivých zemí vidí řešení v doporučení ženám, aby s otěhotněním jednoduše počkaly do doby, než se podaří dostat epidemii pod kontrolu nebo bude vyvinuta účinná vakcína.
Za potrat hrozí vězení
Například kolumbijská vláda nabádá ženy, aby odložily těhotenství o osm měsíců. Interupce byla v této zemi zakázána do roku 2006. Od té doby je povolena pouze v případě, pokud je to nutné pro záchranu života matky.
Ženám v Salvadoru pak bylo doporučeno, aby počkaly s otěhotněním dokonce dva roky. Potrat je v zemi bez výjimek protizákonný. Ženu, která není schopná prokázat samovolný potrat nebo narození mrtvého plodu, čeká vězení.
Přístup k antikoncepci je ale přitom pro většinu žen v chudých oblastech Latinské Ameriky velmi omezený. V odlehlých venkovských oblastech často nejsou nemocnice a za lékaři musejí ženy jezdit do nejbližšího města.
Jako problém se jeví i nedostatečná osvěta. Mnoho z těhotných jsou v podstatě stále ještě děti. V Salvadoru tvoří čtvrtinu rodiček nezletilé dívky. Až polovina dětí přijde na svět neplánovaně. Ženy nejsou ve společnosti respektovány a je na nich pácháno sexuální násilí.
Z průzkumů vyplývá, že plánování těhotenství není v Latinské Americe běžná praxe. Vládami navrhovaná řešení se proto míjí účinkem.