Lady Diana nezemřela, sen o princezně z lidu opět ožívá

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
19. 11. 2010 20:08
Kdo je Kate Middletonová? A jak zvládne povinnosti princezny a poté i královny?
Kate Middletonová a princ William předstoupili před novináře krátce poté, co bylo oficiálně oznámeno jejich zasnoubení
Kate Middletonová a princ William předstoupili před novináře krátce poté, co bylo oficiálně oznámeno jejich zasnoubení | Foto: Reuters

Londýn - Princ William to srovnání na svou snoubenku přivolal sám. Tím, že v pořadí druhý následník britského trůnu věnoval své vyvolené coby zásnubní prsten ten, který od jeho otce dostala před téměř třiceti lety lady Diana, povzbudil mezi Brity očekávání, zda se dočkají nové "lidové princezny".

William v prvním velkém rozhovoru, který s Kate Middletonovou jako zasnoubený pár poskytli, zdůraznil, že na jeho milovanou nebude vyvíjen žádný tlak, aby se jeho matce vyrovnala. Byla to šlechetná mužská zdvořilost, tlak na nastávající manželku velmi pravděpodobného budoucího krále však byl a bude velký.

Kdo vlastně Kate Middletonová je a jakou má šanci, že rychle vzbuzené naděje Britů naplní?

Budoucí královna Catherine nepochází na rozdíl od Diany z aristokratických poměrů. Její rodiče jsou typickými představiteli střední třídy, kteří se vypracovali svým přičiněním a veškerý majetek získali podnikáním.

Předmět doličný: tento prsten měla při zásnubách na ruce i Williamova matka, lady Diana
Předmět doličný: tento prsten měla při zásnubách na ruce i Williamova matka, lady Diana | Foto: Reuters

Málo urozená?

V Británii se objevily spekulace, zda není Kate na budoucí královnu příliš "neurozená". Kritici si dokonce pohrávali s úpravou jejího jména a místo Middletonová ji nazývali Middleclassová (middle class, česky střední třída).

"To bylo vyloženě nefér, není aristokratka, ale to přece není recept na šťastné manželství," upozornila v televizi ITV Katie Nichollová, která dění u britského dvora sleduje.

"Je to naopak šance pro královskou rodinu, když přijme do svých řad někoho ze střední třídy. Získají aspoň napojení na běžný život," dodala Nichollová.

Výchova od sebevědomé matky

Původ a výchova v rodině mohou být podle pozorovatelů výhodou nejen pro Buckinghamský palác, ale i pro samotnou Kate. "Byla vychována okouzlující, ambiciózní matkou, která jí vštípila, že v životě může docílit všeho," upozornila v ITV Eva Pollardová.

Právě díky výchově matky je Kate Middletonová považována za emancipovanou ženu, která je však zároveň Williamovi velmi oddaná.

"Co z ní učiní dobrou princeznu, je to, že stojí nohama pevně na zemi. Stará se o druhé, je velmi nezávislá a zároveň tvrdohlavá," popsala svou nejlepší kamarádku v televizi NBC Jessica Hayová.

Podle ní jsou Kate s Williamem normálním párem, který byste v restauraci stěží rozeznali od jiných. Hodí se k sobě a vzájemně se respektují.

Má opravdu srandovní návyky

Už první velký rozhovor, který krátce po oznámení zásnub a plánované svatby poskytli společně Kate a William televizi ITV, ukázal, že osm společně strávených let z nich učinilo sehraný pár. V průběhu zhruba dvacetiminutového interview si dělali legraci jeden z druhého.

"Má spoustu zvyků, kterým se musím smát a díky nimž si z ní utahuju," přiznal bez obalu v rozhovoru William. (Pusťte si ukázky z rozhovoru na videu.)

Britští komentátoři dávali takto neformální vystoupení do protikladu k tomu, jak má ve zvyku se chovat a vyjadřovat Williamův otec, princ Charles.

Kate však rozhodně není ta, která by zůstala Williamovi cokoli dlužna. Když byla v minulosti dotázána, jestli měla štěstí, že potkala Williama, odpověděla: to spíš on měl štěstí, že potkal mě.

"Má velký cit pro to, co William potřebuje. Když se chce princ pobavit, přivede ho mezi partu kamarádů. Pokud chce strávit klidný večer při sledování filmu, i to je pro ni dobrá volba," nechala nahlédnout do vztahu Eva Pollardová.

Poučení z života Diany

William dal v rozhovoru jasně najevo, že se chce vyhnout tomu, aby Kate propadla po svatbě stejnému pocitu odcizení v rámci královské rodiny jako jeho matka. Řekl doslova, že si z mámina osudu vzal ponaučení a dal své milé dostatek času, aby důsledky života s ním zvážila a ze zasnoubení vycouvala.

William se svou matkou, lady Dianou
William se svou matkou, lady Dianou | Foto: Reuters

"Představa, že se stanu královnou, je hodně svazující," přiznala v rozhovoru Middletonová. Dodala však, že si je jista, že William jí bude celou dobu velmi nápomocen při zvládání všech nástrah.

Británie od Kate s Williamem očekává, že po dvou desetiletích naplněných rozvody, skandály a hádkami přinesou do královské rodiny trochu klidu. A také že lehce polidští britskou monarchii, která je stále tou nejokázalejší v Evropě.

Méně okázalá svatba

Náznak, že se věci budou ubírat tímto směrem, by měla přinést už svatba, která se zřejmě uskuteční v dubnu či květnu, neboť červnový termín by kolidoval se sňatkem monackého prince Alberta.

William údajně preferuje, aby se obřad konal ve Westminsterském opatství, kde se vdávala jeho babička, královna Alžběta II., nikoli v katedrále svatého Pavla, místu, kde si řekli ano jeho rodiče.

I toto rozhodnutí má skrytý symbolický význam: Tři z posledních čtyřech manželství v britské královské rodině se rozpadla, Kate s Williamem by tedy měli tuto nešťastnou šňůru přetnout. A navázat na manželství Alžběty II. s princem Filipem, které trvá už 63 let.

 

Právě se děje

Další zprávy