Kyrgyzové schválili v referendu ústavu.Strach zůstává

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 6. 2010 10:24
Kyrgyzstán se tak zřejmě změní v parlamentní demokracii, etnické nepokoje ale hrozí dál
Foto: Reuters

Biškek - Občané středoasijského Kyrgyzstánu v referendu legitimizovali prozatímní vládu, která v dubnu převzala moc po svržení prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a dali zelenou reformě ústavy.

Pro omezení moci prezidenta a změnu ústavy se vyslovilo až devadesát procent voličů. Proti bylo jen osm procent z 2,7 milionu oprávněných voličů. Volební účast byla zhruba sedmdesátiprocentní.   

Vládnoucí premiérka Rosa Otunbajevová a její kabinet tak mohou pokračovat v plánované reformě politického systému v zemi, jejímž cílem je přeměnit Kyrgyzstán z autoritativní prezidentské republiky na zemi s fungující parlamentní demokracií.

Pokud bude reforma skutečně zdárně dokončena, stane se Kyrgyzstán první středoasijskou zemí, kde bude fungovat politický systém srovnatelný s Evropskými státy.

Foto: Aktuálně.cz

"Nová ústava Kyrgyžské republiky byla schválena. Jsem hrdá na svou zemi, která se rozhodla pro změnu i v takto složitém období," cituje britský list Guardian předsedkyni prozatímní vlády. Řádná vláda by měla být podle Otunbajevové složena 10. července.

Podle pro-demokratické aktivistky Dinary Ošurakhunové, na níž se odvolává agentura AP, ale řada lidí vůbec nevěděla o čem v referendu vlastně rozhodují. "Oni to berou jako možnost, jak přispět ke stabilizaci situaci v země," řekla reportérům.

Referendum se uskutečnilo dva týdny poté, co celou zemí otřásly etnicky motivované střety mezi Kyrgyzy a příslušníky Uzbecké zhruba 15% menšiny.

Pouliční boje, při nichž přišlo o život dva tisíce lidí a další desetitisíce lidí se ocitly bez střechy nad hlavou, se odehrály na jihu země, především ve městech Oš a Džalalábád, kde jsou obě národnostní skupiny početně vyrovnané.

Načasování referenda už kromě opozice kritizovali také míroví pozorovatelé i organizace na ochranu lidských práv. Politické rozpory by podle nich mohly opět podnítit národnostní nesnášenlivost a vést až k občanské válce.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv zase vyslovil obavy, že parlamentní systém povede k nárůstu extremismu.

Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová.
Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová. | Foto: Reuters

"Stěží si dovedu představit, že by mohla v Kyrgyzstánu fungovat parlamentní demokracie, která by nevedla k řadě problémů a nezapříčnila posílení extremismu. Kyrgyzstán se potýká z mnoha problémy, hrozé například rozdělení země. K tomu, aby bylo možné udržet situaci pod kontrolou, potřebujete silnou autoritu," řekl Medveděv na víkendovém summitu G20 v Torontu. 

 

Právě se děje

Další zprávy