Moskva (od našeho spolupracovníka) - Rusko dává ostře najevo svou nespokojenost s plánem na pomoc Kypru. Moskvě se nelíbí, že byla fakticky vyšachována z jednání o evropském záchranném kruhu pro kyperskou ekonomiku. Kvůli němu totiž může přijít o značné finanční prostředky.
"Podle mě tam (na Kypru) pokračují v rozkrádání nakradeného," parafrázoval Leninův citát ruský premiér Dmitrij Medveděv na poradě s vicepremiéry věnované situaci kolem Kypru.
Jak zároveň dodal, "je nutné pochopit, v co všechno se to nakonec obrátí a jaké budou důsledky pro celý mezinárodní finanční a měnový systém, tedy i pro naše zájmy".
Jako za nacistů
Ruský státní kanál Rossija 1 ve své kritice zašel ještě dál. Oznámil, že zdanění části vkladů v kyperských bankách navrhované Euroskupinou je prý namířené proti Rusku. A srovnal ho s nacistickou loupeží židovských peněz.
"Naposledy v západní Evropě konfiskaci bankovních vkladů ideologicky zdůvodňoval Hitler. Právě on označil židovské peníze za špinavé… Ve výsledku Německo sebralo osobám neněmecké národnosti bankovní vklady i samotné banky. A to vše šlo do říšské kasy. Na ozdravení ekonomiky, jak se dnes říká. Působivá myšlenka. My víme, jak skončila," hřímal zástupce generálního ředitele veřejnoprávní společnosti VGTRK a moderátor publicistického pořadu Vesti něděli Dmitrij Kiseljov.
Důvod, proč ruský establishment ostře reaguje na unijní záchranný program, je prostý: bojí se o své finanční prostředky, které se v kyperských bankách nacházejí. Kypr byl totiž dlouhou dobu oblíbeným daňovým rájem Rusů.
Podle ratingové agentury Moody's až 40 procent vkladů na ostrově patří Rusům. Má se údajně jednat asi o 25 miliard eur.
Půlka ruských peněz je "černá"
Šéf spolkové zpravodajské služby (BND) Gerhard Schindler nicméně varuje, že přibližně polovina ruských peněz na kyperských účtech má nelegální původ. Informoval o tom německý deník Handelsblatt.
Schindler na tajném zasedání ekonomického výboru Bundestagu uvedl, že na Kypr byly systematicky převáděny ruské peníze nabyté nezákonnou činností.
"Nezákonný původ má přibližně 40 procent finančních prostředků, které opouštějí Rusko. Jen v roce 2012 odtok kapitálu dosáhl 40 miliard dolarů. Převážná část těchto peněz šla právě do kyperských bank," píše s odvoláním na Schindlera německý list.
Kromě fyzických osob mají na Kypru své peníze i ruské firmy. Například nedávno sloučení energetičtí obři Rosněfť a TNK-BP nebo Rusal prokremelského miliardáře Olega Děripasky.
Koncem minulého týdne předseda ruské vlády přiznal, že ostrovní offshore využívaly také státní společnosti. "Vždy to byla docela pohodlná jurisdikce, umožňující provádět standardní finanční operace," obhajoval chování státních firem Medveděv.
Daňový ráj na Kurilách?
Ruský premiér současně navrhl vytvoření daňového ráje na Dálném východě - na Sachalinu nebo na sporných Kurilských ostrovech.
Rusko však na Kypr nezanevřelo. Nehledě na neúspěšné jednání Nikósie s Moskvou o poskytnutí finanční pomoci v pondělí Vladimir Putin nařídil vládě, aby společně s ministerstvem financí projednala s kyperskými partnery restrukturalizaci dřívější 2,5miliardové ruské půjčky.
Jak sdělil novinářům ruský ministr financí Anton Siluanov, jednání může být obnoveno poté, co kyperský parlament schválí záchranný plán navržený Evropskou unií.