Během dnešního pařížského setkání se o to generální tajemník Organizace spojených národů přece jen pokusí.
Sjednocení Kypru je cílem OSN i Turků
Organizace spojených národů svůj záměr obnovit jednání o sjednocení Kypru ohlásila již před časem. Jako nejpravděpodobnější termín se zdá být letošní květen.
Mluvčí kyperské vlády George Lillikas předpokládá, že k mírovým jednáním dojde po parlamentních volbách v Kyperské republice, tedy v květnu tohoto roku. "Naší snahou je vyhnout se novému unáhlenému procesu jednání, které by mohlo okamžitě selhat," prohlásil.
Květnový termín považuje za reálný také turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který se již tradičně účastní jednání mezi kyperskými Řeky a Turky.
Kyperský prezident ústupky odmítá
Ankara hraje na Kypru samozřejmě důležitou roli. Momentálně se však obává kroků kyperské vlády, která před časem pohrozila, že využije svého práva a zablokuje turecké přístupové rozhovory s Evropskou unií. Hodlá tak učinit, pokud Turecko neotevře svá letiště a přístavy kyperskému zboží.
Akční plán Turecka z loňského října s títmo řešením sice počítal, ale za otevření svých přístavů a letišť Ankara očekávala reciproční ukončení restrikcí vůči kyperským Turkům. Evropská unie tak měla zrušit přes třicet let trvající embargo severní části Kypru, obývané Turky.
Zatímco EU, USA i OSN iniciativu přivítaly, prezident a velký odpůrce sjednocení ostrova Tassos Papadopoulos ji okamžitě odmítl s tím, že jde o opakování předešlých neúspěšných návrhů.
Referendum rozhodlo, Kypr zůstavá rozdělen
Jednání o sjednocení ostrova bylo již blízko cíli. Na jaře roku 2004 se o tomto kroku hlasovalo v referendu. Zatímco řečtí obyvatelé Kypru drtivou většinou plán OSN na sjednocení ostrova odmítli, turečtí Kypřané hlasovali pro. Podle slov KofihoAnnana tak Kypr zahodil historickou příležitost odstranit třicet let trvající rozdělení ostrova.
Řečtí Kypřané byli nespokojeni, že plán na sjednocení Kypru jim neumožnil získat jejich původní majetek na tureckém severu ostrova. Turečtí Kypřané naopak plán považovali za možnost, jak se dostat z mezinárodní izolace.
Kyperská otázka komplikuje už mnoho let vztahy Řecka a Turecka. V roce 1974 Ankara vyslala na ostrov, obývaný ze dvou třetin etnickými Řeky a z jedné třetiny etnickými Turky, armádu. Chtěla tím zabránit připojení ostrova k Řecku. Od té doby je Kypr rozdělen na severní tureckou a jižní řeckou část.
OSN a všechny státy světa s výjimkou Turecka však uznávají za legitimního zástupce Kypru pouze vládu v jižní, řecké části ostrova.