Kvůli pašerákům by Litva potřebovala Nil

rst, ČTK
12. 12. 2005 0:00
Pagegaj - Pašerákům na rusko-litevské hranici se daří. Pohraniční stráž je v boji proti nim úspěšná jen někdy.
Pusté lesy kolem řeky Němen ve dne a v létě vypadají romanticky. Ani zima, kdy teplota vody dosahuje bodu mrazu, pašeráky nezastaví.
Pusté lesy kolem řeky Němen ve dne a v létě vypadají romanticky. Ani zima, kdy teplota vody dosahuje bodu mrazu, pašeráky nezastaví. | Foto: Wikimedia

Temná zasněžená noc na hranici Ruska a Litvy. Stráž zahlédla siluetu postavy plavoucí v ledové řece Němenu. Dvoučlenná hlídka se hnala k místu, kde postava mířila k litevskému břehu, dorazila však pozdě. Ať už téměř 300 metrů široký, rychle plynoucí ledový říční proud přeplaval kdokoli, zmizel. Důvod, proč to udělal, ale ne.

U strmého břehu pod železničním mostem leželo patnáct beden, zabalených v černém plastu a převázaných motouzem, které se plavci podařilo odvléci přes řeku.

Uvnitř se skrývala nejnovější kořist ve hře na kočku a myš, kterou Litva vede ve snaze zabezpečit své hranice: ruské cigarety, celkem 9000 balíčků, mířících na černý trh v Litvě i jinde v Evropě.

Za ledovou řekou je dvojnásobek

Pokud by nebyly zadrženy, mohly být prodány za 3000 dolarů, tedy za dvojnásobek toho, co by stály v Rusku. A tady takový zisk převažuje nad rizikem zabavení, zatčení či ještě něčeho horšího.

"Spousta lidí se utopila," říká velitel pagegjajských pohraničníků Genadijus Kuznecovas.

Pašování se podél litevských hranic daří od doby, co země v roce 1991 získala nezávislost na Sovětském svazu. Tehdy pendlující obchodníci začali využívat nepříliš legálních příležitostí, které skýtaly ekonomiky ve stadiu bouřlivého přechodu. Nevídaně se ale rozrostlo poté, co se Litva v květnu 2004 stala členem EU, a kdy se vnější hranice unie rozšířily k Rusku a Bělorusku.

Členství v unii posílilo prestiž Litvy a znamenalo pro ni ekonomický přínos, zároveň ale také břímě odpovědnosti - a pro její pohraničníky nekonečný boj proti pašování vodky, benzinu a tabáku.

Když Litevci posílili ostrahu svých hranic, začali se pašeráci uchylovat k rafinovanějším taktikám. Auta byla vybavena tajnými prostorami pro ukrývání kontrabandu - stovek lahví nebo balíčků ve výplních dveří či stropu, v benzinových nádržích či blatnících.

Potrubí pro vodku

Před rokem objevili pohraničníci potrubí, jímž proudily pašované lihoviny z Běloruska. Ty byly převážně stáčeny do lahví a prodávány v Litvě, kde ceny alkoholu a daně trvale rostou. 

Potrubí, ve skutečnosti hadice zakopaná těsně pod zemí, se táhlo přes tři kilometry podél několika silnic a řeky a poté končilo nedaleko jakéhosi domu v Litvě.

Tady v lesích a nížinách na ruských hranicích tvoří Němen geografickou bariéru, která ale zjevně není nepřekonatelná. "Bylo by lepší, kdyby to byla řeka jako Nil nebo Amazonka," přeje si Kuzněcovas.

Pašeráci používají rychlé čluny, veslice, malé loďky, prostě všechno, co plave a je s to přepravit jejich zboží. A pak jsou tu ještě plavci, vybavení neoprény a šnorchly.

Foto: Aktuálně.cz

Kaliningrad jako pašerácké předmostí

Kaliningrad, ruská enkláva vklíněná mezi Polsko a Litvu, se stala proslulým pašeráckým předmostím v Evropě. Pašeráci ale mají také na litevské straně hranic partnery, včetně hlídek a kurýrů, kteří přepravují zboží na trhy ve Vilniusu a v jiných městech.

Oblast kolem Pagegjaje je převážně venkovská a poměrně chudá. Průměrná mzda v Litvě je v přepočtu asi 11 000 korun (ve srovnání s 6000 na ruské straně) a proto je pašování lákavou alternativou.

Litva v souladu se směrnicemi EU zvedla spotřební daň na cigarety o 15 procent a má v plánu zvyšovat ji ročně do roku 2009, kdy dosáhne celoevropské úrovně.

Důsledek lze snadno předvídat. V roce 2001 Litva zabavila 255 000 balíčků cigaret. V roce 2004, kdy vstoupila v platnost nová daň, už to bylo 3 223 646 balíčků.

 

Právě se děje

Další zprávy