Kuvajtský ministr vyzval armádu, aby byla v pohotovosti kvůli útokům na saúdskou ropu

ČTK ČTK
17. 9. 2019 15:56
Kuvajtský ministr zahraničí v úterý vyzval armádu, aby byla v pohotovosti a aby byla připravena odpovědět na případný incident, který by mohl ohrozit bezpečnost země. Informovala o tom státní agentura KUNA.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco. | Foto: Reuters

Ministr šajch Sabah Chálid Sabah také řekl, že Kuvajt stojí za Saúdskou Arábií po sobotních útocích na její ropná zařízení.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu.

Vláda v Rijádu po svém úterním zasedání uvedla, že ti, kdo mají útoky na svědomí, musí být pohnáni k odpovědnosti a odstrašeni. Podle krále Salmána "zbabělé útoky" mířily nejen proti ropné infrastruktuře země, ale i proti celosvětovému zásobování touto surovinou a ohrozily stabilitu v regionu.

K odpovědnosti za střelbu na ropná zařízení z bezpilotních letounů se přihlásili jemenští povstalců Hútíové, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že podle prvotního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně.

Agentura Reuters připomněla, že v pondělí ceny ropy vystřelily o téměř 20 procent. Snížily se ale poté, co Spojené státy oznámily, že v případě potřeby uvolní strategické rezervy, a producenti uvedli, že globální zásoby této suroviny jsou dostatečné.

Podívejte se na video k akci proti saúdskoarabským ropným zařízením:

Ropná zařízení v Saúdské Arábii zasažena střelami z dronu | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy