Kuvajtský ministr vyzval armádu, aby byla v pohotovosti kvůli útokům na saúdskou ropu

ČTK ČTK
17. 9. 2019 15:56
Kuvajtský ministr zahraničí v úterý vyzval armádu, aby byla v pohotovosti a aby byla připravena odpovědět na případný incident, který by mohl ohrozit bezpečnost země. Informovala o tom státní agentura KUNA.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco. | Foto: Reuters

Ministr šajch Sabah Chálid Sabah také řekl, že Kuvajt stojí za Saúdskou Arábií po sobotních útocích na její ropná zařízení.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu.

Vláda v Rijádu po svém úterním zasedání uvedla, že ti, kdo mají útoky na svědomí, musí být pohnáni k odpovědnosti a odstrašeni. Podle krále Salmána "zbabělé útoky" mířily nejen proti ropné infrastruktuře země, ale i proti celosvětovému zásobování touto surovinou a ohrozily stabilitu v regionu.

K odpovědnosti za střelbu na ropná zařízení z bezpilotních letounů se přihlásili jemenští povstalců Hútíové, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že podle prvotního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně.

Agentura Reuters připomněla, že v pondělí ceny ropy vystřelily o téměř 20 procent. Snížily se ale poté, co Spojené státy oznámily, že v případě potřeby uvolní strategické rezervy, a producenti uvedli, že globální zásoby této suroviny jsou dostatečné.

Podívejte se na video k akci proti saúdskoarabským ropným zařízením:

Ropná zařízení v Saúdské Arábii zasažena střelami z dronu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy