Kuvajtský ministr vyzval armádu, aby byla v pohotovosti kvůli útokům na saúdskou ropu

ČTK ČTK
17. 9. 2019 15:56
Kuvajtský ministr zahraničí v úterý vyzval armádu, aby byla v pohotovosti a aby byla připravena odpovědět na případný incident, který by mohl ohrozit bezpečnost země. Informovala o tom státní agentura KUNA.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco. | Foto: Reuters

Ministr šajch Sabah Chálid Sabah také řekl, že Kuvajt stojí za Saúdskou Arábií po sobotních útocích na její ropná zařízení.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu.

Vláda v Rijádu po svém úterním zasedání uvedla, že ti, kdo mají útoky na svědomí, musí být pohnáni k odpovědnosti a odstrašeni. Podle krále Salmána "zbabělé útoky" mířily nejen proti ropné infrastruktuře země, ale i proti celosvětovému zásobování touto surovinou a ohrozily stabilitu v regionu.

K odpovědnosti za střelbu na ropná zařízení z bezpilotních letounů se přihlásili jemenští povstalců Hútíové, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že podle prvotního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně.

Agentura Reuters připomněla, že v pondělí ceny ropy vystřelily o téměř 20 procent. Snížily se ale poté, co Spojené státy oznámily, že v případě potřeby uvolní strategické rezervy, a producenti uvedli, že globální zásoby této suroviny jsou dostatečné.

Podívejte se na video k akci proti saúdskoarabským ropným zařízením:

Ropná zařízení v Saúdské Arábii zasažena střelami z dronu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 35 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy