Jemenští povstalci pohrozili dalšími útoky na saúdská ropná zařízení

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 16. 9. 2019 13:19
Jemenští povstalci známí jako Húsíové v pondělí uvedli, že ropná zařízení saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco se mohou kdykoliv stát terčem dalších útoků, a vyzvali cizince, aby se nezdržovali v jejich blízkosti. Informovala o tom agentura Reuters.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco. | Foto: Reuters

V sobotu ropná zařízení Abkajk a Churajs v Saúdské Arábii zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.

Vojenský mluvčí jemenských povstalců Jahjá Saría v pondělí uvedl, že sobotní útoky byly spáchány s pomocí dronů s proudovými motory, a doplnil, že Saúdská Arábie musí ukončit blokádu a agresi v Jemenu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo však z odpovědnosti za útoky obvinil Írán a na Twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Na Írán ukazuje i vysoce postavený činitel z americké vlády, kterého oslovila americká stanice CNN. Satelitní snímky zasažených ropných zařízení podle něj nasvědčují tomu, že útok přišel z Íránu či Iráku, nikoliv z Jemenu. Odvolal se přitom na počet zásahů a jejich úhel. 

"Je těžké si představit, jak tyto věci mohly přijít odjinud než z Íránu a Iráku, " prohlásil nejmenovaný činitel z americké vlády. Podle něj bylo při útoku zasaženo 19 cílů v Saúdské Arábii, poukázal přitom na to, že Húsíové tvrdí, že použili deset dronů. "Devatenáct cílů nemůžete takto zasáhnout s deseti drony," uvedl.

Konflikt mezi šíity, podporovanými Íránem, a jemenskou mezinárodně uznávanou vládou začal v roce 2014. Šíité mají stále pod kontrolou část území včetně jemenského hlavního města Saná. Vládě naopak od roku 2015 pomáhá vojenská koalice, které velí Saúdská Arábie.

České ministerstvo zahraničí sobotní útoky v pondělí odsoudilo. "Bezprecedentní čin, který zasáhl stěžejní infrastrukturu světové ekonomiky, zvýší napětí a ohrozí bezpečnost v regionu," uvedlo na Twitteru.

 

Právě se děje

Další zprávy