Kupování hlasů voličů bude na Slovensku trestným činem

Jakub Filo, Aktuálne.sk
12. 1. 2011 13:15
Slováci změní volební, důchodový i daňový systém
Slovenská premiérka Iveta Radičová
Slovenská premiérka Iveta Radičová | Foto: Reuters

Bratislava - Kupování hlasů voličů by mělo být na Slovensku trestným činem. Na této a mnoha dalších podstatných legislativních změnách se shodla vládní koalice premiérky Ivety Radičové.

Nový trestný čin by měl být zařazen do volebního kodexu, jenž vznikne plánovaným sjednocením nynějších pěti volebních zákonů.

Výrazně změnit by se měly také způsob a kontrola financování volebních stran a jejich kampaní.

Slovenské politické strany se v současné době financují z příspěvků za voličské hlasy a každý získaný parlamentní mandát. Vládní koalice ale počítá s tím, že příspěvek za získané mandáty zruší.

"Nebudeme stanovovat finanční stropy na vedení kampaně, ale zavedeme tvrdé kontroly," uvedla premiérka Radičová. 

Příjmy stran by měl kontrolovat nový nezávislý úřad, na jehož kompetencích se ale musí slovenská vládní koalice teprve dohodnout. Změny dozná i volební právo vězňů, možnost hlasování ze zahraničí nebo otevírací doba volebních místností. 

Kompletně nový volební kodex by mohl spatřit světlo světa už napodzim tohoto roku.

Nové prvky v systému

Koaliční strany se ve vládním programovém prohlášení zavázaly umožnit hlasovat i prostřednictvím internetu. A tento nápad prý stále "žije".

"Vzhledem k technické náročnosti to chceme řešit samostatným zákonem, aby nemohla být volba na internetu zneužita," řekla Aktuálne.sk šéfka slovenské vlády.

Předseda KDH (Křesťanskodemokratického hnutí) Ján Figeľ chce v souvislosti s volbami otevřít širší diskuzi o změnách v ústavě. Chtěl by zamezit kumulování politických funkcí a sjednotit termín konání komunálních voleb a voleb do vyšší samosprávy.

Prokurátor až za několik měsíců

Nového generálního prokurátora chce koalice volit až za několik měsíců, poté, co v parlamentu prosadí jeho veřejnou volbu a stihne změnit kompetence generální prokuratury.

"Na nejbližší schůzi se chystáme změnit prostřednictvím poslaneckého návrhu tajnou volbu na veřejnou. Ministryně spravedlnosti zároveň připravuje novelu zákona o změnách samotného postavení generálního prokurátora," vysvětlil předseda slovenského parlamentu a strany SaS (Svoboda a spravedlnost) Richard Sulík.

Zjednodušení daní

Vládní koalice chce rovněž vrátit systém tzv. druhého důchodového pilíře do podoby, v níž byl před změnami, které provedla předchozí vláda Roberta Fica. Vláda sice nezruší garantované fondy, ale umožní lidem spořit i rizikovějším způsobem.

Kromě změn důchodového systému vládní koalice jednala také o změnách pravidel pro odvod daní. "Cílem je jejich snížení, zjednodušení systému a přechod na superhrubou mzdu," přiblížila Radičová.

 

Právě se děje

Další zprávy