Kulturní bojkot Izraele učí světové hvězdy politice

Zahraničí Zahraničí
29. 5. 2011 7:59
Tíživé dilema zpěváků a literátů: Máme jezdit do Izraele?
Macy Gray tlak fanoušků naštval.
Macy Gray tlak fanoušků naštval. | Foto: Universal Music

Tel Aviv/Praha - V Izraeli je rizikových povolání víc než dost. Ač to může znít nezvykle, nově se k nim přidala i profese promotéra, organizátora vystoupení světových celebrit.

Z osvědčených koncertních šňůr protínajících Evropu a Asii si umělecká smetánka do Svaté země vždy jen "odskakovala". I tak se na jménech jako Depeche Mode nebo Macy Gray dalo dobře vydělat.

Až na poslední dva roky, kdy režiséři, zpěváci a spisovatelé na vlastní kůži poznávají, jak ostrá umějí být ozubená kola blízkovýchodního konfliktu. Čelí totiž velkému tlaku - "kulturnímu bojkotu" Izraele.

Není celebrity, která by se nemusela rozhodovat, zda má do Izraele jezdit. "Za poslední rok a půl jsme ztratili obrovské množství peněz," posteskl si nedávno promotér Šuki Weiss.

Kulturní bojkot, online a natvrdo

Izrael je malá země. Výdělky z prodeje desek jsou zanedbatelné, ale fanoušci jsou skvělí. Západní showbyznys si je chválí.

Právě proto jezdí do státu s menší populací, než má Česká republika, s oblibou takové hvězdy jako Madonna, Depeche Mode, Elton John, Mettalica nebo Justin Bieber. Často i opakovaně.

Jenže Izrael je zemí, kde není jednoduché vůbec nic. Vedle židů tam na okupovaných územích žijí i Palestinci, jejichž životní podmínky jsou ve srovnání s Evropou mnohem horší. Bojkot Izraele také není nic nového pod sluncem. Známé jsou případy odmítání izraelského zboží nebo ignorování izraelských akademiků.

Celebrity pod tlakem

Tlak na celebrity zesílil po předloňské ničivé válce v Gaze. Boom sociálních sítí navíc zastáncům kulturního bojkotu vložil do rukou nástroj, s jehož pomocí mohou rozhodování hvězd ovlivňovat doslova v přímém přenosu. Většina celebrit tak zažívá migrény, které donedávna znali jen politici a novináři zabývající se složitou blízkovýchodní situací.

Dokonalou ukázkou tlaku veřejnosti jsou zážitky americké neo-soulové zpěvačky Macy Gray. Poté, co v lednu byla zavalena žádostmi aktivistů, aby se vyhnula vystupování v Izraeli, umístila na svůj facebookový profil dotaz, zda má opravdu jet, nebo ne. Vodopád reakcí ji absolutně zaskočil. "Zahrála byste v nacistickém Německu?" tázal se jí jeden z fanoušků.

Macy Gray se rozhodla, že argumenty vyslechne. Nakonec ji ale agresivní reakce přiměly k jasnému závěru: "Vidíte, jsem připravená naslouchat - opravdu naslouchat - ale někteří z vás takzvaných bojkotujících jsou prostě kreténi," vzkázala jim a do Izraele nakonec odjela.

Bratři Coenové bojkot ze strany umělců nechápou.
Bratři Coenové bojkot ze strany umělců nechápou. | Foto: Reuters

Stejný boj s aktivisty, kteří chtějí za každou cenu zabránit idolům ve vystupování v Izraeli, zažilo letos i režisérské duo bratří Coenů nebo britský romanopisec Ian McEwan.

Promotéři věří v lepší zítřky

Ne každá celebrita umí být rozhodná jako Macy Gray. Pro izraelské promotéry to byly těžké dva roky. Prostředky investované do příprav vystoupení ztratily v nejednom případě. Částky se přitom často pohybují ve statisících dolarů.

Na poslední chvíli odřekli Carlos Santana, Pixies, Devendra Banhart, Vanessa Paradis nebo Elvis Costello.

Podle propalestinských aktivistů udělali správnou věc. Jak vzkázali bratřím Coenům, před trápením Palestinců by oči nikdo zavírat neměl: "Drazí bratři Coenové, není to nic osobního (je to všechno politika)".

Život na nic, to je také palestinská realita.
Život na nic, to je také palestinská realita. | Foto: Reuters

V den, kdy režisérské duo přebíralo na telavivské univerzitě cenu a odměnu milion dolarů, umírali během protestů u příležitosti "Dne Nakba" demonstrující Palestinci.

Přesto je chování některých hvězd přinejmenším zvláštní. Elvis Costello před koncertem do Izraele přijel. Pobyl tam dva dny, a dokonce poskytoval rozhovory místním novinářům. Pak se ale rozhodl, že nesouhlasí se situací v Gaze a "kvůli svému svědomí" narychlo zemi opustil. "Stal se z něj idiot," glosoval pro Billobard.biz loňské počínání britského barda Šuki Weiss.

"Všichni víme, jaká je situace v Gaze. Jestli o ní chce mluvit, tak ať to udělá na koncertě," dodal.

Izraelští promotéři doufají, že se vše změní k lepšímu a světové celebrity se naučí v minovém poli politiky lépe chodit a do Izraele budou jezdit stejně jako dřív.

Naplánované jsou koncerty Boba Dylana, Duran Duran, Jane's Addiction, Laurie Anderson a Roxette. Weiss věří i v účast U2 či Red Hot Chili Peppers.

 

Právě se děje

Další zprávy