Kubánský režim propustí třetinu vězněných disidentů

Radim Klekner Radim Klekner
8. 7. 2010 8:48
Havana souhlasila s amnestií pro odpůrce režimu po jednání s katolickou církví
Manželky vězněných disidentů pravidelně protestují v ulicích Havany
Manželky vězněných disidentů pravidelně protestují v ulicích Havany | Foto: Reuters

Havana - Komunistická vláda Kuby se odhodlala k zásadnímu a dlouho očekávanému kroku. Propustí na svobodu celkem 52 politických vězňů, téměř třetinu všech zadržovaných odpůrců tamějšího režimu.

Umožnila to jednání, jichž se účastnili zástupci katolické církve a Španělska, které má s Kubou tradičně dobré vztahy.

Pětice prvních pěti disidentů bude moci opustit vězení v příštích několika dnech, ostatní pak v následujících měsících.

Ačkoliv podle španělského ministra zahraničí Miguela Angela Moratinose dohoda "otevírá novou éru na ostrově svobody", ochránci lidských práv zůstávají navýsost skeptičtí.

Uvolnění politických poměrů na Kubě je totiž stále v nedohlednu, ačkoliv moc po Fidelu Castrovi převzal oficiálně jeho bratr Raúl pokládaný za pragmatičtějšího politika, než je nezadržitelně stárnoucí a těžce nemocný "el líder supremo" (nejvyšší vůdce).

Nucený exil

Pětice propuštěných disidentů bude moci následně odletět i s nejbližšími příbuznými do Španělska. Tento krok ostře kritizoval mluvčí Kubánské komise pro lidská práva Elizardo Sánchez. "Nucený exil" totiž podle něj není totéž, co "bezpodmínečné propuštění na svobodu".

Uvolnění režimu se na Kubě čeká od chvíle, kdy nemocného Fidela vystřídal u kormidla moci jeho bratr Raúl. Zatím k němu ale nedošlo ani v nejmenším
Uvolnění režimu se na Kubě čeká od chvíle, kdy nemocného Fidela vystřídal u kormidla moci jeho bratr Raúl. Zatím k němu ale nedošlo ani v nejmenším | Foto: Reuters

Laura Pollanová, vůdkyně "Dam v bílém", disidentské skupiny sdružující manželky vězněných odpůrců režimu, přesto cítí, že "Kuba je na prahu zásadních změn".

Castrův režim čelil v uplynulých měsících velkému tlaku ze zahraničí poté, co v únoru jeden z disidentů ve vězení, kde držel protestní hladovku, zemřel. Případ Orlanda Zapaty Tamaya vzbudil tehdy celosvětovou pozornost.

Stav dalšího, Guillerma Farinase, se zhoršil natolik, že může v nejbližších dnech zemřít.

Havana původně oznámila, že  muži "pracujícímu v žoldu USA", jak jsou odpůrci kubánského režimu běžně označováni, "nebude bránit v odchodu na onen svět". Farinase, který v březnu zkolaboval ve své domě v Santa Claře, ale posléze začala vyživovat uměle.

Poslední větší amnestie pro politické vězně se na Kubě uskutečnila v roce 1998, kdy Havana propustila na svobodu 101 disidentů. O dvacet let dříve mohlo žaláře na ostrově svobody opustit najednou hned 3600 odpůrců režimu poté, co se Fidel Castro setkal se skupinou kubánských exulantů.

 

Právě se děje

Další zprávy