San José/San Salvador - Kuba učinila další krok z mezinárodní izolace. Obrátily totiž už i poslední dva středoamerické státy, které s ní neudržovaly plné diplomatické vztahy.
Karibský ostrov je však stále vyloučen z participace na setkáních Organizace amerických států (OAS), i když zůstává formálně členem.
V neděli zvolený prezident El Salvadoru Mauricio Funes sliboval obnovit styky s Kubou už během své kampaně a po svém volebním úspěchu závazek zopakoval.
Funes bude prvním levicovým prezidentem země a kandidoval za stranu Národní osvobozenecká fronta Farabunda Martího (FMLN), která vznikla v roce 1992 z bývalého guerillového hnutí podporovaného kubánským režimem.
Větším překvapením je tak stejný krok kostarického prezidenta Óscara Ariase, který je velkým kritikem Havany a situaci lidských práv na ostrově v roce 2001 přirovnal ke stavu v Chile za vlády generála Augusto Pinocheta.
Následně Ariase, nositele Nobelovy ceny míru vyznamenaného za snahu pacifikovat region v osmdesátých letech, nazval bývalý kubánský prezident Fidel Castro loutkou amerického imperialismu.
Nyní je, zdá se, vše zapomenuto.
„Pokud jsme mohli obrátit list i v případě režimů, které jsou tak rozdílné od toho našeho, jak se v jistý čas přihodilo se Sovětským svazem nebo v nedávnější době s Čínskou lidovou republikou, jak bychom to nemohli udělat se zemí, která je Kostarice mnohem bližší zeměpisně i kulturně?" citovala kostarického prezidenta agentura EFE.
Havana už podle kubánského oficiálního deníku Granma jeho nabídku přijala.
El Salvador, který je jedním z nejbližších spojenců USA v regionu, přerušil vztahy s Kubou již v roce 1959, kdy se Castrem vedení revolucionáři na ostrově ujali moci. Kostarika následovala o dva roky později.
V lednu 1962 také OAS odhlasovala, že nebudou kubánští představitelé zváni na její konference. O měsíc později Spojené státy uvalily na Castrův režim embargo.