Washington - Reformou zdravotnictví, v jejímž rámci se snaží zajistit pojištění pro 30 milionů nejchudších Američanů, přivedl před nedávnem Barack Obama na svou hlavu hněv konzervativních kruhů v USA.
Teď má být ještě hůře. Po zdravotnictví se šéf Bílého domu vrhl na finanční sektor.
Příštím krizím v bankovnictví chce předcházet větší regulací finančních toků. Porušuje tím základní pravidlo filozofie neviditelné ruky trhu.
Banky, které přijaly pomoc z federální pokladny, si podle Obamy budou muset napříště nechat líbit, aby se do jejich rozhodování vměšoval stát. Ten by měl dle prezidenta USA také více chránit spotřebitele a vytvářet účinné mechanismy, jak zabraňovat přílišným spekulacím při obchodování s některými druhy cenných papírů.
"Je nezbytné, abychom se poučili z poslední krize a nedovolili, aby se opakovala," nabádal dnes Obama své odpůrce z řad Republikánské strany při projevu v newyorské Cooper Union College.
Příští týden začne být totiž zákon, který v prosinci schválila Sněmovna reprezentantů, projednáván v Senátu. A tam potřebuje šéf Bílého domu získat k dosažení většiny šedesáti hlasů alespoň jednoho republikána.
Pět piliřů
Reforma, kterou se snaží prosadit, má pět pilířů.
Prvním je vytvoření systému, v jehož rámci by stát řídil bankrot velkých společností a nedopustil tak destabilizaci bankovního sektoru a následně i celé ekonomiky. K tomu má sloužit Obamou navrhovaná devítičlenná Rada pro dozor nad finanční stabilitou.
Druhým zavedení takzvaného Volckerova pravidla zabraňujícího neomezenému obchodování s cennými papíry a přijímání riskantních rozhodnutí.
Omezeny mají být také obchody s finančními deriváty umožňujícími spekulativní zisk.
Lépe než dosud chce prezident chránit práva spotřebitelů. Za tímto účelem hodlý vytvořit zvláštní federální agenturu.
Akcionáři, včetně těch malých, by podle Obamy měli mít napříště větší slovo v rozhodování o tom, kdo řídí jednotlivé společnosti a jaký pobírá plat.
Pro obyčejné lidi
"Někteří lidé na Wall Streetu zapomínají, že za každým dolarem, který je obchodován či používán k finančním spekulacím, jsou rodiny, jež se snaží koupit si dům, zaplatit za vzdělání dětí, otevřít si podnikatelskou živnost nebo šetřit na stáří," zdůraznil šéf Bílého domu. "To, co se zde (na burze) děje, má dopad na celou zemi."
Vřava, která na Wall Streetu i v ultrakonzervativních kruzích propukla poté, co reforma prošla bez problémů ve Sněmovně reprezentantů, v posledních dnech nicméně trochu utichla.
Umírnění republikáni si s blížícími se podzimními volbami do Kongresu uvědomují, že by jim voliči mohli vyčíst, že chrání pouze milionáře a nemyslí na obyčejné lidi. A těch je v USA podstatně více než jen oněch třicet milionů nejchudších Američanů, kvůli kterým prosadil Obama zdravotní reformu.