Krize ve vztazích EU a Ukrajiny. Společný summit skončil bez prohlášení, tvrdí ukrajinský deník

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2017 15:16
Účastníci summitu Ukrajina-EU neodpovědeli na tiskové konferenci na otázku, jestli bylo z jednání přijato závěrečné prohlášení, jak se jindy děje. Informoval o tom list Ukrajinska pravda. Politici na summitu řešili otázku korupce a integraci Ukrajiny do Evropské unie.
Setkání Junkera, Porošenka a Tuska.
Setkání Junkera, Porošenka a Tuska. | Foto: Reuters

Kyjev - K většímu úsilí v boji proti korupci vyzval na summitu Ukrajina-EU předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

"Znepokojuje nás boj proti korupci. Vím, že prezident a parlament udělali hodně, ale nestačí to. Jestli se nevypořádáte s korupcí na všech úrovních, investoři na Ukrajinu nedorazí," prohlásil Juncker.

Evropská unie se podle listu Ukrajinska pravda domáhala od Kyjeva vytvoření speciálního protikorupčního soudu, nyní dal Juncker najevo, že by stačil soudní dvůr v rámci stávajícího systému.

Vytvoření cestovení mapy

Hostitel summitu, prezident Petro Porošenko, se po nedávné ratifikaci asociační dohody a zrušení unijních víz pro Ukrajince domáhal "cestovní mapy", tedy podrobného plánu další integrace Ukrajiny do EU. A to i přestože se podle tisku nesouhlas některých členských zemí s ambicemi Ukrajiny zabránil v dosažení společného prohlášení na závěr summitu.

"Už dnes je důležité začít pracovat na cestovní mapě, abychom dosáhli našich snů. Vždyť před deseti lety asociační dohodu a bezvízové cestování mnozí považovali za sny. Ještě před rokem mnoho politiků nevěřilo, že zrušení víz je reálné," uvedl Porošenko.

Dodal, že se svými protějšky jednal o možnostech dlouhodobé podpory Ukrajiny ve stylu novodobého Marshallova plánu, jaký prý navrhuje Evropská lidová strana.

Mlžení kolem závěrečného prohlášení

Porošenko, Juncker i předseda Evropské rady Donald Tusk se podle serveru Ukrajinska pravda vyhnuli odpovědi na dotaz, zda bylo ze summitu přijato závěrečné prohlášení, jak se jindy děje.

"Není to slogan, ale v nejdůležitější části nejdůležitějšího dokumentu, asociační dohody, je zapsáno, že EU uznává evropské snahy Ukrajiny a vítá její evropskou volbu," řekl Tusk. Pokládal ale za nutné dodat, že jde o osobní názor, nikoliv o prohlášení ve jménu celé EU.

Právě věta, kterou vyslovil Tusk, se podle deníku stala kamenem úrazu, na němž přijetí prohlášení ztroskotalo, neboť Nizozemsko s podporou některých dalších států si přálo "ukrajinské sny" o evropské integraci omezit.

"Právo učinit výběr, kam bude Ukrajina v budoucnu patřit, náleží výlučně Ukrajincům. Žádný stát na světě nemá právo rozsvítit na této cestě červenou!" řekl na tiskové konferenci Porošenko a dodal, že žádná země nezaplatila za evropskou volbu tak vysokou cenu jako Ukrajinci.

"Při vší úctě ke každému vůdci institucí a států EU musím zdůraznit, že nikdo nemá žádné, ani morální, ani politické právo popírat ducha a literu asociační dohody, její cíle, smysl a význam pro ukrajinský lid a budoucnost našeho státu," pokračoval Porošenko.

"Ukrajina jasně vyjádřila své evropské aspirace a evropskou volbu. Nevzdáme se jich a nikdo nemá ani právo nám je odebrat," zdůraznil.

Na možnou absenci závěrečného prohlášení upozornil list Ukrajinska pravda ještě před tiskovou konferencí. Podle listu to svědčí o krizi ve vzájemných vztazích.

"Podle pravidel evropské diplomacie svědčí chybějící společné prohlášení o hluboké krizi ve vztazích: tedy vůdcové se setkali, ale nedokázali se dohodnout," napsal deník na svém webu.

Přitom upozornil, že závěrečný dokument se povedlo dohodnout vždy, dokonce i v 'krizových letech' 2004 a 2011. 

 

Právě se děje

Další zprávy