Kritických 72 hodin je pryč, stopa nikde. Po dítěti, které rodiče nechali v lese, pátrá armáda

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 6. 2016 11:46
Měla to být výchovná lekce, ale vše se změnilo v drama s velmi nejistým koncem. Po sedmiletém chlapci, jehož otec nechal za trest samotného v lese, pátrají v přírodním parku na japonském ostrově Hokkaidó desítky lidí. Nově se zapojila i armáda, která má pročesat nepřístupný terén. To vše v oblasti, kde se vyskytují volně žijící medvědi. Pátrací akci navíc komplikuje počasí. Záchranáři zatím nemají žádné stopy a navíc už uplynulo kritických 72 hodin, které jsou považované za limit pro přežití.
Pátrací akce se účastní přes 100 lidí.
Pátrací akce se účastní přes 100 lidí. | Foto: Reuters

Tokio - Policie, dobrovolníci a nově také armáda pátrají v lesích na japonském ostrově Hokkaidó po sedmiletém chlapci.

"Rozhodujících 72 hodin pro přežití už uplynulo," řekl americké televizní stanici CNN mluvčí záchranného týmu Satošii Saito. "Vyhlídky mohou být drsné... ale nemůžeme dělat nic jiného než dále s nadějí hledat."

Pátrání začalo v sobotu odpoledne, když otec chlapce oznámil policii, že se mu během výletu v přírodním parku ztratil syn. Později se ukázalo, že ho rodiče nechali v lese samotného schválně jako trest za to, že neposlouchal.

Do akce bylo proto povoláno 75 členů japonské armády, kteří posílili záchranný tým, který už tak čítal přes 100 lidí, připomíná britský The Guardian. Jeho součástí byli kvůli obavám z volně žijících medvědů dokonce i dva profesionální lovci.

"Požádali jsme armádu, aby hledala v místech, kam lidé nemají snadný přístup, jako jsou hluboké trhliny podél potoků," cituje britský list mluvčího nejbližšího města Nanae. "Už jsme prohledali stejné oblasti znovu a znovu."

Vojenské jednotky nyní pročesávají horské svahy. Panují ale pochyby o tom, že by malý chlapec byl schopný pěšky sám projít tak rozsáhlou oblast.

Šance na přežití snižují a operaci komplikují nejen divoká zvířata. Nepřeje mu ani počasí. Kvůli silným dešťům muselo být úterní pátrání zkráceno na 10 hodin a pršet by mělo i během středy.

Teploty v noci klesají pod 10 stupňů Celsia a přes den obvykle nepřesáhnou 15 stupňů. Malý chlapec se navíc ztratil jen v triku a svetru bez jídla nebo mobilního telefonu.

Podle tiskového mluvčího není vyloučená varianta, že ho někdo vyzvedl na cestě a odvezl, ale drží se varianty, že zabloudil do hustých horských lesů. Záchranáři ale přiznávají, že jim chybí jakékoliv stopy.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy